آخرین اخبار کاشان

گلایه کشاورزان کاشانی از کم‌توجهی مسئولان؛ تأمین برق و احداث جاده از مطالبات روستاییان است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، صنعت کشاورزی تنها صنعت کشور است که با وجود تحریم های ظالمانه علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی دارای شاخص مثبت است و این موضوع به دلیل همت بلند کشاورزان و تلاش‌های شبانه روزی آنان بر سر زمین‌های کشاورزی است.

روستای “رحق” از توابع شهرستان کاشان یکی از مناطق این شهرستان است که در تولید محصولات کشاورزی به ویژه گیلاس، گردو، بادام و دیگر اقلام کشاورزی زبان زد خاص و عام است و این مهم نیز تنها با تلاش‌های شبانه‌روزی کشاورزان و به کارگیری روش‌های نوین کشاورزی میسر شده است.

رضا توکلیان از کشاورزان روستای رحق کاشان است که توانسته است میزان تولید گیلاس خود را در هر هکتار تا 40 تن افزایش دهد و این مهم با به کارگیری روش‌های نوین کشاورزی و استفاده از راه‌های مختلف آبیاری به منظور بالا بردن میزان بهره‌وری محقق شده است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه “25 سال به شغل کشاورزی مشغول هستم” اظهار داشت: کشاورزی شغل آباء و اجداد ما بوده است و امروز گردو، بادام، قیسی، گیلاس و گلابی را تولید می‌کنم؛ توجه به دستورالعمل‌های بخش کشاورزی، کودهی، آبیاری و هرس به موقع موجب افزایش میزان برداشت تا 40 تن در هکتار شده است.

توکلیان با بیان اینکه منطقه کاشان از لحاظ اقلیمی و خاک در شرایط بسیار مناسبی قرار دارد، افزود: می‌توان به جرات گفت که چنین آب و خاکی در هیچ کجای کشور نیست و بر همین اساس طعم و مزه گیلاس تولید شده در روستای رحق کاشان در سطح کشور نمونه است چراکه گیلاس تولید شده در این روستا در هیچ نقطه‌ای از کشور تولید نمی‌شود.

وی با بیان اینکه به صورت معمول 10 تا 15 تن گیلاس در هر هکتار تولید می‌شود، بیان داشت: با اقدامات صورت گرفته و با بکارگیری تجربیات گذشته در هر هکتار بیش از 40 تن در هر هکتار برداشت می‌کنم و در سال‌های آینده نیز این میزان افزایش پیدا می‌کند.

این کشاورز نمونه در روستای رحق کاشان ضمن اشاره به مشکلات در راه تولید محصولات کشاورزی گفت: یکی از مشکلات ما نداشتن جاده هموار و مناسب و نداشتن برق است و این موضوع باعث سخت شدن تردد شده و نه تنها برای ما بلکه برای دیگر کشاورزان نیز مشکل ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه از مسئولان انتظار داریم تا به کشاورزی و کشاورزان اهمیت بیشتری بدهند، تصریح کرد: مسئولان نباید روستاییان را فراموش کنند چراکه اهالی این مناطق مرکز توسعه در نقاط مختلف کشور هستند چراکه مردم به صورت روزمره به محصولات کشاورزی نیاز دارند.

توکلیان ضمن تاکید بر کاهش نرخ سود تسهیلات کشاورزی تبیین کرد: وجود نرخ بالای سود تسهیلات موجب بروز مشکلات متعددی شده است و از سوی دیگر نیز بالا بودن قیمت آلات و ادوات کشاورزی نیز برای این قشر زحمتکش مشکلات متعددی را به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه لازم است تا اقلام مورد نیاز کشاورزی نظیر کود و مواد مورد نیاز به راحتی و با حداقل قیمت در اختیار کشاورزان قرار داده شود، تاکید کرد: متاسفانه تاکنون موفق به دریافت تسهیلات کشاورزی نشدم و این موضوع جای تاسف دارد و مسئولان لازم است تا با حمایت بیشتر از بخش کشاورزی از این صنعت مظلوم حمایت کنند.

این کشاورز نمونه در روستای رحق کاشان با بیان اینکه کشاورزی شغلی با برکت و پر رزق و روزی است، افزود: روستاها به دلیل توسعه شهرنشینی و کمبود امکانات و یا نبود شغل به سمت شهرنشینی روی آوردند در حالی که شغل در روستا وجود دارد اما به دلیل نبود امکانات افراد به شهرها مهاجرت کردند.

وی با بیان اینکه از مسئولان تقاضا دارم روستا و کشاورزان را فراموش نکنند، ابراز داشت: کشاورزی شغل انبیاء است و کشاورزان افراد کم توقع هستند و بر همین اساس لازم است تا بیش از پیش به افراد مظلوم شاغل در این حرفه توجه کنند تا شاهد رونق در این زمینه باشیم.

انتهای پیام/801/س

   

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید