آخرین اخبار کاشان

مدیریت پسماند و دفع فاضلاب کاشان نیازمند نظارت بیشتر است

وبکا نیوز

حسین خادمی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: آلودگی‌های میکروبی بر اساس آزمایش‌های انجام شده در تصیفه‌خانه شهر کاشان وجود دارد و با توجه به اینکه ویروس کرونا در فاضلاب‌ها نیز مشاهده شد، پیشنهاد می‌شود حداکثر دز مواد ضدعفونی‌کننده منجمله کلر برای از بین بردن میکروب‌ها استفاده شود.

وی همچنین به تخلیه فاضلاب شهر قمصر در رودخانه فرفهان اشاره کرد و افزود: از زمان ساخت شهرک مهر تا کنون فاضلاب قمصر در این رودخانه تخلیه می‌شود و مردم به آن اعتراض دارند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست کاشان با اشاره به افزایش دوباره مبتلایان کووید-۱۹، در زمینه استفاده از آب این رودخانه برای کشاورزی و دامداری و احتمال انتقال بیماری‌های انگلی به انسان هشدار داد.

وی تشریح کرد: نشست‌های زیادی از سال ۹۲ تا کنون برای برطرف کردن مشکل برگزار شده و حتی چندین نوبت شرکت آب و فاضلاب مجوز ساخت تصفیه‌خانه را دریافت کرده اما هنوز ساخته نشده است.

خادمی تصریح کرد: اداره حفاظت از محیط زیست شکایتی را در این زمینه به مرجع قضایی داشته اما نه تنها تا کنون مشکل برطرف نشده است، بلکه تخلیه فاضلاب در این رودخانه و اعتراض مردم همچنان ادامه دارد.

وی در ادامه یکی از راه‌های انتقال بیماری‌ها منجمله کووید ۱۹ را مدیریت نکردن پسماندهای پزشکی و عفونی عنوان کرد و گفت: با تاسف در برخی بیمارستان‌های کاشان نظارتی بر روی این پسماندها انجام نمی‌شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست کاشان، نظارت بیشتر و دقیق‌تر دانشگاه علوم پزشکی کاشان بر مدیریت پسماندهای پزشکی و عفونی مطب‌ها، کلینیک‌ها، دان‌دانپزشکی‌ها، زایشگاه‌ها و آزمایشگاه‌های تشخیص طبی را خواستار شد.

وی اضافه کرد: جز چند بیمارستان که به صورت ناقص مدیریتی بر روی پسماندهای پزشکی و عفونی دارند، بر روی بیشتر پسماندها مدیریتی اصولی صورت نمی‌گیرد.

خادمی یادآور شد: بر اساس قانون پسماندهای عفونی و پزشکی باید در محل بی‌خطرسازی شود و پس از آن از سوی شرکت‌ها با وسایل نقلیه ویژه منتقل و امحا شود.

وی بیان کرد: حمل و نقل این گونه زباله‌ها و پسماندها به صورت غیراصولی انجام می‌شود و در مواردی حتی از خودروهای وانت‌ برای انتقال این گونه زباله‌ها استفاده می‌کنند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست کاشان تاکید کرد: این مشکلات بارها در کارگروه مدیریت پسماند مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به نتیجه رسیده، حتی منجر به پیگیری‌های حقوقی نیز شده است اما مشکل همچنان ادامه دارد.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۸ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

منبع:ایرنا

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید