آخرین اخبار کاشان

افزایش آموزش‌های مهارتی اولویت مرکز فنی و حرفه‌ای کاشان است

وبکا نیوز93e0649e3e0fbeffc76ed52cd95e84d454b1029859f7d459c3022f22cca9cb645084f0baf71da9c201c78806e15fcedb

محمود علوانی روز سه‌شنبه به مناسبت ۶ مرداد، روز ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: توسعه بخشی آموزش‌های مهارتی برای افراد زیر پوشش بهزیستی، کمیته امام خمینی (ره)، زندانیان، افراد ساکن مناطق محروم و روستاها از دیگر اولویت‌های کاری این مرکز در سال‌جاری است.

وی با اشاره به تدوین بسته‌های حمایتی با هدف ترغیب بنگاه‌های اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در بخش آموزش‌های مهارتی، بیان کرد: توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و تقویت گفتمان مهارت در کشور، به یاری و همکاری همه دستگاه‌ها نیاز دارد.

رییس مرکز فنی و حرفه‌ای شهید موسویان کاشان به تصویب قانون نظام جامع آموزش تربیت فنی و مهارتی در سال ۹۶ اشاره و پیشنهاد کرد که با هدف گسترش شایستگی‌های حرفه‌ای، ‌اصلاح هرم تحصیلی، افزایش مهارت نیروی انسانی بازار کار، رونق و جهش تولید، افزایش بهره‌وری نیروی انسانی، ارتقا و نهادینه کردن فرهنگ مهارت‌آموزی،کار و کارآفرینی و ارتقای جایگاه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به اجرا درآید.

وی تقویت و توسعه شورای عالی آموزش و تربیت فنی و حرفه‌ای و مهارتی به عنوان بالاترین نهاد سیاست‌گذار و تصمیم‌گیر در حوزه آموزش‌های مهارتی، طراحی، تصویب و پیاده‌سازی چارچوب صلاحیت حرفه‌ای ملی تا پایان سال اول برنامه، ایجاد و توسعه مرکزهای ملی سنجش (موضوع قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی) و تسهیل و افزایش مشارکت بخش غیردولتی در آموزش‌های مهارتی را از دیگر ضرورت‌ها برشمرد.

علوانی یادآور شد: یک ماده مستقل برای آموزش‌های مهارتی در برنامه‌های توسعه پیشین (برنامه چهارم ماده ۵۵ و برنامه پنجم ماده ۲۱) پیش‌بینی شده بود که متاسفانه در برنامه ششم این مهم مغفول مانده است.

وی در ادامه نیز تشریح کرد: چهار هزار و ۹۸۴ نفر در مدت یک سال گذشته در شهرستان کاشان آموزش‌های فنی و مهارتی را فرا گرفتند که یک هزار و ۵۱۸ نفر از این عده در قالب ۲۶۶ هزار و ۱۸۰ نفر- ساعت از خدمات آموزشی مرکز ثابت شهید موسویان کاشان استفاده کردند.

رییس مرکز فنی و حرفه‌ای شهید موسویان کاشان افزود: ۲۱۲ نفر از روستاییان، ۳۶۵ نفر از زندانیان و ۲۷۴ نفر از سربازان در پادگان‌ها نیز در مجموع با ۷۸ هزار و ۷۶۹  نفر- ساعت زیر پوشش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای قرار گرفتند.

وی بیان کرد: تیم سیار این مرکز به ۴۷۱ نفر در شهرهای قمصر، جوشقان، کامو، نیاسر و برزک آموزش‌های فنی و مهارتی را در قالب ۶۴ هزار و ۶۹۱ نفر- ساعت و در بخش صنایع، اصناف و در جوار دانشگاهی نیز به ترتیب یک هزار و ۲۴۶ نفر و ۸۸۸ نفر در قالب ۱۸۳ هزار و ۳۱۷ نفر- ساعت ارایه کردند.

به گفته علوانی، آموزش‌های ارایه شده برای برادران در رشته‌های تعمیر لوازم خانگی سردکننده، جوشکاری، تراشکاری، فرزکاری، برق صنعتی، الکترونیک، کشاورزی، رایانه، عکاسی، تصویربرداری، تعمیرات خودرو، مکاترونیک، سیم پیچی، برق ساختمان، نجاری و برای خواهران در رشته‌های آرایشگری، گلدوزی و خیاطی بوده است.

در حال حاضر ۲ مرکز ثابت فنی و حرفه‌ای شهید موسویان و مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجی‌آباد در کنار چهار مرکز سیار شهری و تعداد ۱۲۰ آموزشگاه تخصصی و خدماتی آزاد در شهرستان کاشان مشغول فعالیت و آموزش به کارآموزان و هنرجویان هستند.

شهرستان کاشان با جمعیت بیش از ۳۶۸ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

منبع:ایرنا

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید