آخرین اخبار کاشان

164 حلقه چاه غیرمجاز در اردستان شناسایی شد

وبکا نیوز

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردستان، جمال‌الدین صمصامی امشب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مطالعات روی مسیل‌های شهرستان اردستان در حال انجام است که مسیل فدک زواره و رودخانه سلطان حسین شهر اردستان به پایان رسید و شش مورد از مسیل‌ها نقشه‌های آن آماده و در حال مطالعه است که تا پایان مرداد انجام خواهد شد که شامل رودخانه روستای بغم، اونج، گله، نیسیان و رحمت آباد موغار است.

وی افزود: اولویت رودخانه‌ها باید مشخص شود که رودخانه‌های روستاهای فسخود، شیرازان، تلک آباد و ماربین در اولویت قرار گرفته تا از بودجه‌های تملک دارایی و مابقی را از شرکت آب منطقه ای تامین کنیم.

سرپرست آب منطقه‌ای شهرستان اردستان گفت: موضوع آب‌های زیرزمینی در دشت اردستان سالیانه 30 سانتیمتر افت سطح ایست آبی داریم که با توجه به تحقیقات انجام شده متوسط آن بالای 60 سانتیمتر در سال است و اگر مصرف به شکل فعلی انجام شود به جایی می‌رسیم که آب بسیار شور شود یا چاه‌ها خشک شود که قابل برداشت نخواهد بود که با طرح احیا و تعادل بخشی و نصب کنتورهای هوشمند سعی کرده‌ایم مصرف را به حداقل برسانیم.

وی ابراز داشت: تا کنون 218 چاه کشاورزی در اردستان وجود دارد که بر روی آن کنتور هوشمند نصب شده است و با استفاده از کارت شارژ شطح مصرف آب آنها کنترل می‌شود؛ چاه‌های صنعتی و خدمات هم استارت آن برای نصب کنتور هوشمند خورده است و امسال 17 حلقه از چاه‌های صنعتی خدماتی مجهز به کنتورهای حجمی هوشمند و 15 حلقه چاه هم باقی مانده وجود دارد که 10 مورد از آن‌ها اقداماتی انجام نداده اند و پنج حلقه آن هم در مرحله نصب قرار دارد.

سرپرست آب منطقه‌ای شهرستان اردستان تاکید کرد: آب منطقه‌ای با هماهنگی شرکت برق قرار شد تا افرادی که در طرح خاموشی شرکت برق شرکت می‌َکنند به میزان مشارکتشان در آن طرح به میزان کارکرد آن‌ها از آب موجودشان ذخیره کنیم و حفظ شود که با استعلام از اداره برق این کار انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: تعداد 164 حلقه چاه غیرمجاز در اردستان شناسایی شده که اکثرا در روستاهایی هستند که دسترسی به شبکه آبرسانی شرب ندارند که این موضوع در دست بررسی و اقدام است که بعضی از آن‌ها موارد قانونی دارند و می‌توان برایشان اقداماتی را انجام داد و بعضی هم درخواست مجوز کرده‌اند که 17 حلقه در دست اقدام است و شش حلقه چاه هم مسدود شد.

صمصامی افزود: در خصوص ساخت و سازهای حاشیه رودخانه‌ها در حال تهیه بیس و بستر هستیم و زمانی که این موضوع مشخص شد می‌توانیم با افرادی که شناسایی شدند برای رفع تصرف آن‌ها اقدام کنیم.

سرپرست آب منطقه‌ای شهرستان اردستان بیان کرد: در ماه‌های گذشته طبق محاسبات 61 سانتیمتر افت سطح ایست آبی داشته‌ایم که بیشترین میزان ما در روستای موغار و کمترین آن در منطقه کسوج است که با توجه به مناطق مختلف شهرستان این موضوع متفاوت است و در بعضی از مناطق زواره شکاف هایی بر اثر مرگ آبخوان در زمین به وجود آمده و موجب فرونشست زمین شده است.

انتهای پیام/802/ ز

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید