آخرین اخبار کاشان

کاشان بیش از 1000 اثر تاریخی دارد/ اعتبارات وزارتخانه‌ای برای آثار تاریخی کاشان مکفی نیست

وبکا نیوز

عباس متولی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، شهرستان کاشان دارای ابنیه و آثار تاریخی متعددی است، اظهار داشت: با وجود این آثار تاریخی متعدد اما اعتبارات وزارتخانه‌ای ما برای این آثار تاریخی مکفی نیست و این موضوع کار را برای ما سخت کرده است.

وی با بیان اینکه بیش از یک هزار اثر تاریخی در شهرستان کاشان وجود دارد، افزود: از این میان 550 اثر آن شناسایی و ثبت شدند به نحوی که 332 بنای تاریخی در این شهرستان به ثبت ملی رسیده است و از آنجا که در استان اصفهان واقع شدیم خود شهر اصفهان نیز دارای آثار تاریخی ارزشمند است که باید برای مرمت و بازسازی آنان نیز باید اعتباراتی تخصیص داد.

مسئول حفظ و احیاء ابنیه تاریخی اداره میراث فرهنگی کاشان ابراز داشت: از 332 اثر تاریخی ثبت شده 130 اثر خانه تاریخی، 35 اثر بقعه و امامزاده، 30 اثر مسجد تاریخی و ارزشمند، 20 محوطه باستانی ثبتی و بیش از 15 کاروانسرای ثبتی و مابقی آثار نیز شامل آتشکده‌ها، برج‌ها، سنگ قبرهای ارزشمند، عصارها و غیره است.

وی با بیان اینکه در کنار این آثار بافت تاریخی نیز داریم، گفت: در شهرستان کاشان 500 هکتار بافت تاریخی وجود دارد به نحوی که 400 هکتار آن مربوط به شهر کاشان و 100 هکتار آن مربوطه به منطقه فین و راوند است در حالی که در شهرهای نیاسر، قمصر و دیگر شهرهای شهرستان نیز بافت تاریخی داریم که امور مطالعاتی آن در حال انجام است.

متولی ضمن اشاره به همکاری‌های لازم برای احیای بافت تاریخی با ارگان‌های مختلف نظیر شهرداری، راه و شهرسازی و غیره تصریح کرد: میراث فرهنگی شامل آثار ملموس و ناملموس است و به دلیل وجود کارشناسان مجرب مردم‌شناسی در کاشان یک اثر ناملموس به ثبت ملی رسیده و 15 اثر دیگر نیز مراحل خود را طی می‌کند به نحوی که پنج اثر آن در مراحل پایانی است.

انتهای پیام/801/ت

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید