آخرین اخبار کاشان

مراسم "عید غدیر در کاشان" در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شد

وبکا نیوز

مهران سرمدیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، از ثبت عید غدیر در کاشان در فهرست میراث ناملموس کشور خبر داد و اظهار داشت: عید غدیر یکی از اعیاد اسلامی است که به صورت ویژه برگزار می شود به نحوی که از ویژگی های خاصی برخوردار است و این موضوع به دلیل احترام از ذریه سادات است.

وی با بیان اینکه “عید سعید غدیر در کاشان به صورت ویژه برگزار می‌شود” افزود: در این عید سادات کاشانی همانند عید نوروز خانه تکانی کرده، خرید می‌کنند و فراتر از عید نوروز است و از سوی دیگر نیز افراد مختلف در عید غدیر از سلاله سادات عید بازدید و عیادت می‌کردند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان با بیان اینکه عید غدیر یکی از اعیاد بزرگ در این شهرستان است، ابراز داشت: مراسماتی که در کاشان برگزار می‌شود نسبت به دیگر شهرهای کشور متفاوت است و ثبت آیین‌های مختلف گواه این مطلب است.

وی با بیان اینکه کاشان در بسیاری از شاخص‌ها و آیین‌ها جای حرف دارد، گفت: سال گذشته مطالعات در زمینه عید غدیر انجام شد و پس از ثبت در مرحله استانی به وزارت خانه ارسال شد و با بررسی‌های صورت گرفته با شماره ثبت 2069 به ثبت ملی آثار ناملموس کشور رسید.

سرمدیان  با بیان اینکه “سادات در روز عید غدیر درب منزلشان باز است” تصریح کرد: اگر ذریه سادات درب منزلشان بسته باشد نشان می‌دهد که امکان پذیرایی از شهروندان ندارد و مردم نیز اعتقاد دارند تا از سادات عیدی بگیرند و این عیدی نیز تا سال آینده نگه می‌دارند.

وی با بیان اینکه “دید و بازدید در عید غدیر از عید نوروز در کاشان مهم‌تر است” تاکید کرد: جنب و جوش خاصی در عید غدیر در کاشان است و همه برای دیدن سادات برنامه‌ریزی می‌کنند و همین موضوعات باعث شده است تا عید غدیر را در کاشان به ثبت ناملموس کشور برسانیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان با بیان اینکه شیوع کرونا باعث شده است تا مراسمات عید غدیر در کاشان تحت‌الشعاع قرار بگیرد، افزود: امید است تا با بهتر شدن شرایط و با عادی شدن بتوانیم آیین‌ها در کاشان را به خوبی و به روش‌های سنتی و قدیم برگزار کنیم.

انتهای پیام/801/س

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید