آخرین اخبار کاشان

وقف‌های مرتبط با عید غدیر باید در جامعه نهادینه شود

وبکا نیوز

مسلم محمودزاده روز یکشنبه در نشستی با خبرنگاران کاشان بیان کرد: متاسفانه در این شهرستان نیز واقف با نیت خیر برای عید غدیر بسیار ناچیز است، در صورتی که اگر برای غدیر که از بزرگترین عیدهای اسلامی در جهان به شمار می‌رود، موقوفه‌های بسیار قوی‌تری وجود داشت، این روز بزرگ بیشتر پاس‌داشته می‌شد.

وی تاکید کرد: اگر موقوفه‌های بیشتری به جشن غدیر اختصاص یابد و مردم وقف‌های ارزشمندی از خود برای برگزاری هرچه بهتر این عید بزرگ برجا گذارند، غدیر نیز مانند مناسبت‌های محرم و صفر باشکوه‌تر در جامعه برگزار خواهد شد.

هجدهم ذی‌الحجه سال دهم هجری قمری، سالروز ابلاغ خطبه غدیر از سوی پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد (ص) به عنوان عید امامت و ولایت، از بزرگترین و زرین‌ترین برگ‌های تاریخ اسلام به شمار می‌رود.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه کاشان بیشترین نیات واقفان در این شهرستان را مربوط به روضه‌خوانی حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) عنوان کرد و افزود: چون رژیم‌های طاغوت گذشته اقدام‌های بسیاری برای جلوگیری از عزاداری‌های مردم انجام می‌دادند، مردم نیز با وقف اموال خود برای روضه‌خوانی مقابله به مثل می‌کردند؛ زیرا وقف مقید به نیت واقف است، نمی‌توانستند دخل و تصرفی بر این اموال داشته باشند.

وی همچنین با توجه به وضعیت موجود اقتصادی کشور از خیران خواست برای ازدواج زوج‌های جوان پیشگام شوند و با نیت خیر وقف، دختران جوان را به خانه بخت بفرستند.

محمودزاده با اشاره به تعطیلی پنج ماه گذشته بقعه‌های متبرکه در نتیجه شیوع ویروس کرونا بیان کرد: متاسفانه بقعه‌های متبرکه در این مدت فعالیت چشمگیری نداشتند اما کمک‌های هیات امنا و مرکزهای افق، پابه‌پای مردم از ضد عفونی کردن معابر گرفته تا توزیع ازراق بین مردم همچنان ادامه دارد.

وی در ادامه از هزینه کردن ۱۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های عمرانی در ۱۰ بقعه متبرکه در سال‌جاری خبر داد و اظهار داشت: پنج میلیارد ریال نیز در این مدت صرف هزینه‌های جاری و فرهنگی بقعه‌های متبرکه شهرستان کاشان شده است.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه کاشان با اشاره به شناسایی ۱۲ موقوفه (زمین کشاورزی) در سال‌جاری، اضافه کرد: این زمین‌ها پیش‌تر وقف شده بودند که دوباره شناسایی شدند و زیر پوشش این اداره قرار گرفتند.

وی مساحت این ۱۲ موقوفه را در مجموع ۶ هزار و ۳۰۰ مترمربع عنوان کرد و گفت: ارزش آنها افزون بر ۱۰ میلیارد ریال است.

شهرستان کاشان با وجود هشت هزار و ۸۵۰ رقبه، ۲ هزار و ۳۳۳ موقوفه، ۱۲۰ بقعه متبرکه منجمله ۱۰۰ امامزاده، ۱۴ آرامگاه، یک قدمگاه، سه حسینیه و ۲ مسجد زیارتی در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

منبع:ایرنا

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید