آخرین اخبار کاشان

بیش از ۳۵ هزار عدد ماسک روزانه در داروخانه‌های کاشان توزیع می‌شود

وبکا نیوز

محسن تقی‌زاده روز سه‌شنبه در نشستی خبری با اشاره به توزیع روزانه نزدیک به ۳۰ هزار ماسک بین صنعتگران، بیان کرد: نزدیک به ۶۰۰  هزار عدد ماسک در این مدت بین مرکزهای دولتی و خصوصی شهرستان کاشان توزیع شده است.

وی افزود: همزمان با شیوع بیماری کووید ۱۹ از اول اسفند ۹۸ تا کنون افزون بر چهار میلیون عدد ماسک بین صنعتگران، انصاف و ۶ میلیون عدد ماسک بین داروخانه‌های منطقه کاشان توزیع شده که سوای نیاز روزانه ۱۰ تا ۱۵ هزار عدد ماسک واحدهای بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی این منطقه است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان، تامین نیاز ماسک برای ۶ ماه منطقه در شرایط عادی (پیش از شیوع ویروس کرونا) را ۱۲۰ هزار عدد عنوان کرد و گفت: نیاز ماسک اِن ۹۵ در بیمارستان شهید بهشتی در ۶ ماهه پیش از این بیماری بین ۶ تا ۱۰ هزار عدد بود، در حالی که این رقم در دوران کرونا به روزی ۲ هزار و ۵۰۰ عدد رسید.

وی در ادامه اظهار داشت: برای هفت واحدی تولیدی در همان روزهای نخست شیوع بیمای کووید- ۱۹ مجوز تولید مواد ضدعفونی کننده صادر شد و فرمول ساخت آن نیز از سوی کارشناسان معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی در اختیارشان قرار گرفت.

تقی‌زاده با اشاره به توزیع ۷۰۰ هزار لیتر الکل، اضافه کرد: ۸۰۰  هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده در مجموع در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل توزیع شده است.

وی ادامه داد: پیش از شیوع کرونا در بیمارستان‌های منطقه روزانه کمتر ۳۰  لیتر مواد ضدعفونی کننده دست مصرف می‌شد که پس از آن این رقم به یک هزار و  ۳۰۰  لیتر در روز رسید و برای جبران این کمبود برخی کارخانه‌های تولید گلاب با تعویض خط به تولید الکل روی آوردند.

به گفته معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان، برای تامین نیاز مردم منطقه حدود ۲۰  هزار لیتر الکل در اختیار دارخانه‌های منطقه کاشان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه هیچ بیماری به علت نداشتن دارو یا زیر پوشش قرار ندادن پروتکل‌های درمانی در بیمارستان‌های این منطقه آسیب ندیده‌اند، تاکید کرد: توزیع دارو از وضعیت خوبی برخوردار است.

تقی‌زاده تشریح کرد: کاشان به عنوان تنها شهرستان کشور در توزیع برخی داروها از جمله انسولین مانند استان‌ها دیده می‌شود، در حالی که دانشگاه‌های علوم پزشکی سایر شهرستان‌ها، سهمیه استانی دارند که البته این شهرستان در تامین برخی داروها که در کشور هم کمیاب است با مشکل مواجه است اما در مورد داروهای دیگر، مشکل خاصی نداریم.

معاون فنی معاونت دانشگاه علوم پزشکی کاشان نیز در این نشست نیز از پلمب ۱۰ کارگاه تهیه، توزیع و طبخ غذا و مکان‌های عمومی در دوران کرونا خبر داد و گفت: ۱۵۶ کارگاه اخطار بهداشتی دریافت کردند و ۲۱  واحد نیز به دادگاه معرفی شدند.

مرتضی پنجه‌شاهی افزود: در راستای پاکسازی بوستان‌ها و معابر خیابان امیرکبیر از قلیان با مشارکت ناجا و شهرداری، ۲۵ جام قلیان جمع‌آوری و ۶ سفره‌خانه‌ سنتی متخلف عرضه کننده هم تعطیل و ۱۳ فقره پرونده به دادگاه ارجاع شد.

وی تصریح کرد: پبش از این اقدام‌ها، ۶ نشست آموزشی و توجیهی برای مالکان سفره‌خانه‌های سنتی منطقه برگزار شده بود.

معاون فنی معاونت دانشگاه علوم پزشکی کاشان همچنین به بازرسی از ۱۷ هزار و ۸۵۰ کارگاه در زمینه بهداشت حرفه‌ای اشاره کرد و یادآور شد: ۹۳ درصد صنایع این منطقه از ۲۰ اسفند سال گذشته تا ۲۵ فروردین امسال تعطیل و پس از نام‌نویسی صنایع در سامانه سلامت بر اساس تعهد به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، ۷۲ درصد از صنایع بازگشایی شدند.

ویروس کرونا ۲۰۱۹ (COVID-۱۹) که نخستین‌بار در ووهان چین شناسایی شد، در نهایت به بیشتر کشورها از جمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

۳۴۷ هزار و ۸۳۵ نفر تا کنون در کشور به ویروس کرونا مبتلا شدند که از این میان ۳۰۰ هزار و ۸۸۱ نفر بهبود یافتند و ۱۹ هزار و ۹۷۲ نفر فوت کردند.

جمعیت نزدیک به ۵۰۰ هزار نفری منطقه کاشان (شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل) زیر پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان قرار دارد.

منبع:ایرنا

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید