آخرین اخبار کاشان

گزارش| معضلی به نام طلاق عاطفی در کاشان؛ مسئولان چه اقداماتی انجام دادند؟

وبکا نیوز

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، خانواده یکی از مهمترین نهادهای جامعه محسوب می‌شود که انسان در این نهاد مهم به کمال می‌رسد و انسان در دامان بنیاد خانواده رشد پیدا می کند و بر همین اساس خانواده از اهمیت بسیار زیادی برخودار است.

امروزه اما متاسفانه بنیان خانواده بر اثر برخی اتفاقات و وقایع تحت تاثیر قرار می‌گیرد و موجب سست شدن این بنیان می‌شود؛ طلاق عاطفی یکی از عواملی است که زن و شوهر با آنکه در یک خانه هستند اما نسبت به یکدیگر هیچ احساس و دلبستگی ندارند.

طلاق عاطفی آسیب و ضرر و زیان های مختلفی را به همراه دارد که به صورت مستقیم بر روی فرزندان تاثیر می‌گذارد و آسیب‌های مخربی را بر روی این افراد دارد و بر همین اساس لازم است تا با دریافت مشاوره‌های لازم و به کارگیری راهکارهای مختلف از این موضوع جلوگیری کرد.

منیره سادات قندچی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ضمن اشاره به مفهوم طلاق عاطفی اظهار داشت: زن و شوهر در این شرایط با وجود زندگی در یک خانه هیچ ارتباط عاطفی و احترام متقابلی میان طرفین وجود ندارد و به جای همدلی و همزبانی کردن در راستای آزار و اذیت کردن یکدیگر هستند.

وی با بیان اینکه شکاف فکری و ذهنی زوجین در این شرایط فاحش است، افزود: طلاق عاطفی بر اساس کارشناسان یک فرآیند طی یک شب اتفاق نمی‌افتد و این اتفاق یک سال‌های متوالی در حال پیدایش بوده و به دلیل عدم توجه به صورت طلاق عاطفی بروز پیدا می‌کند.

این کارشناس حقوقی خانواده با بیان اینکه عشق متقابل یک عامل بازدارنده مهم در طلاق عاطفی است، ابراز داشت: در کاشان مهمترین و اصلی‌ترین دلایل طلاق عاطفی اختلاف فرهنگی است و دیگر دلایل اختلاف بین سن زن و شوهر است و این موضوع به دلیل عدم مهارت کلامی زوجین است.

وی با بیان اینکه متاسفانه مسائلی را شاهد هستیم که زوجین برای مشکلات صحبت نمی‌کنند، گفت: خانواده یک نهاد فوق‌العاده تاثیرگذار است و تمامی اتفاقات نشأت گرفته از خانواده است و بر همین اساس لازم است تا این آموزش‌ها ابتدا از سوی خانواده و پس از آن در مراکز علمی فراگرفته شود.

قندچی با بیان اینکه خانواده‌های کاشانی به معنای واقعی سنتی و به معنای واقعی مدرن نیست، تصریح کرد: این موضوع باعث می شود تا خلل‌هایی ایجاد شود و آثار این خلاء در قالب طلاق عاطفی بروز و ظهور می‌کند و از این رو آموزش نقش بسزایی دارد و طی چند سال اخیر در خصوص طلاق عاطفی اقدامات شایسته ای صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین پیامدهای طلاق عاطفی عدم برآورده شدن نیازهای زوجین در ابعاد مختلف است، تاکید کرد: بدعهدی یکی از پیامدهای طلاق عاطفی است که در مجموع باعث سرد شدن فضای عاطفی زوجین می‌شود و یکدیگر را از هم دورتر می‌کند.

 این کارشناس حقوقی خانواده با بیان اینکه خانم‌ها به دلیل ترس از تنهایی و از دست دادن فرزندان فضای سرد در صورت بروز طلاق عاطفی را تحمل می‌کنند، افزود: خانم‌ها در این شرایط دچار تنش می‌شوند و دچار استرس و دلسردی می‌شوند.

زهره گلناری نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه متاسفانه آمار طلاق عاطفی در کاشان زیاد است، اظهار داشت: کمرنگ بودن ایمان، ناراضی بودن از روابط زناشویی، عدم آگاهی حقوق زوجین از یکدیگر را می‌توان از جمله علل طلاق عاطفی دانست.

قاضی مشاوره دادگاه خانواده در کاشان ضمن تاکید بر آشنایی قبل از ازدواج زوجین از یکدیگر افزود: عدم شناخت کافی زوجین پیش از ازدواج موجب بروز اختلاف می‌شود و بر همین اساس لازم است تا زوجین پیش از ازدواج از یکدیگر شناخت کافی داشته باشند.

وی با بیان اینکه در جامعه کمبود آموزش شناخت های فردی و مهارت های زندگی وجود دارد، تصریح کرد: متاسفانه آمار طلاق در کاشان بسیار زیاد شده است و به طبع آن نیز طلاق عاطفی در این شهرستان بسیار زیاد شده است و امید است با آموزش های لازم در این خصوص شاهد کاهش باشیم.

گزارش از مرتضی نجف‌زاده

انتهای پیام/801/ت

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید