آخرین اخبار کاشان

نفرهای برتر نخستین جشنواره ملی زیلو در میبد تجلیل شدند

وبکا نیوز

به گزارش عصر پنجشنبه  ایرنا به نقل از خوشه زیلوی میبد ، اثر «گندم» از فرشته شکیبا سرشت، اثر «فطرس» از علیرضا برزگری، اثر «درخت گل انار» از طیبه پور قاسمی به ترتیب اول تا سوم و اثر «چرخ فلک» از راضیه زمانیان شایسته تقدیر اعلام شد.

در بخش بافت برتر نیز اثر اول با عنوان « درخت و پرنده کاری» از طیبه پورقاسمی نشان بنوم نیلی و تندیس جشنواره و لوح تقدیر را دریافت کرد.

اثر «بسم الله» از طاهره کشتکار و « لچک ترنج هشت پر» از محمد حسین فدوی به ترتیب دوم و سوم شدند ، طرح «برجسته» از فاطمه حکیمی نیز شایسته تقدیر شناخته شد.

در بخش محصول برتر هیچ اثری شایسته رتبه اول شناخته نشد ، رتبه دوم و سوم این بخش به ترتیب محمد حسین فدوی صاحب اثر «پاف» از کاشان و عصمت حکیمی ارائه دهنده «گوشواره» از ندوشن میبد کسب کردند.

در بخش نگاه نو هم با وجود اینکه با توجه به تاکید عامل توسعه خوشه زیلو از همه شرکت کنندگان تقدیر می‌شود، «کاظم دهقانی» با ۲  طرح زیلوی «آرمیتاج» و «باغ نقش» به عنوان رتبه اول معرفی شد.

همچنین آثار «تابلو فرش» از روح الله پوریان،  «خرگوش» از ربابه کریمیان، «خورشید و فروردین» از طیبه پور قاسمی، «کرونا» از صغری جعفری، موج از «کرم فلاح» و «میدان امیرچقماق» از صغری زارع شاهی به ترتیب رتبه‌های برتر را در بخش نگاه نو کسب کردند.

در این مراسم فرماندار میبد با اشاره به اینکه مدل و فعالیت خوشه در جلوه‌گری هنر صنعت زیلو موفق عمل کرد، گفت: این جلوه‌گری با رونق اشتغال در این بخش همراه بود و این امتیاز ارزشمندی برای هنر صنعت زیلوست.

حسین فلاح در ادامه از حضور «محمدرضا علمدار» رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در این مراسم تشکر کرد و خواستار هم افزایی بیشتر این دستگاه با توجه به ظرفیت‌های موجود در زمینه اشتغال این حوزه شد.

همچننی عامل توسعه خوشه زیلوی استان یزد نسبت به برگزاری رویدادهای مربوط به هنر صنعت زیلو در روزهای پس از کرونا ابراز امیدواری کرد و گفت: طرح توسعه هنر صنعت زیلو از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی به سازمان جهاددانشگاهی استان واگذار شده‌ است.

محمدرضا دهقانی افزود:  در همین راستا فعالیت‌های متعددی در قالب خوشه زیلو انجام شده است که برگزاری نخستین جشنواره ملی زیلوی برتر نیز یکی از این اقدامات است.

وی ارتقای تولید، بهبود بافت این دست‌بافته جهانی و معرفی و بازاریابی محصولات این هنر صنعت را از مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره ملی اعلام کرد و گفت: جشنواره زیلوی برتر در راستای اهداف توسعه‌ای زیلو تعریف و در دومین سال فعالیت خوشه زیلو برنامه‌ریزی شد.

این مسوول با بیان این که برگزاری جشنواره به علت شیوع کرونا به فصل تابستان موکول شد، گفت: تعیین اصول و چارچوب‌های جشنواره به صورت کارشناسی انجام و فراخوان آن در تیرماه منتشر شد.

دهقانی از انتشار فراخوان جشنواره در سراسر کشور خبر داد و گفت: ایده‌های برتر و خلاق بافندگان زیلو در سه بخش بافت، طرح و نقش و محصول با کیفیت به دبیرخانه ارسال و در مجموع در بخش بافت ۱۲۰ اثر، در بخش طرح ۵۴ اثر و در بخش محصول نیز ۵۸ اثر و در بخش نگاه نوآورانه  ۹ اثر به جشنواره عرضه شد.

وی افزود: در ۲ مرحله آثار ارسالی توسط ۱۴ داور مورد قضاوت قرار گرفت و در نهایت  ۴۸ اثر برگزیده در قالب نمایشگاهی به تصویر گذاشته شد.

دهقانی با بیان این که در بخش «نگاه نو» در جشنواره دریچه جدیدی به سوی بازارهای زیلوبافی گشوده شد، گفت: امروز در اختتامیه جشنواره و آثار برتر معرفی و به همراه جمعی از پیشکسوتان زیلوبافی تقدیر و تجلیل شد.

وی از تولید محتوای غنی در جشنواره یاد کرد و گفت: خوشبختانه زیلو دستبافته‌ای متعلق به میبد و استان یزد نیست و امروزه تمام ایران، زیلو را می‌شناسند و در قالب این جشنواره تولیدات غنی و قوی ارائه شد.

عامل توسعه خوشه زیلوی استان یزد افزود: از میان آثار ارسالی، آثار برگزیده ۱۰ شهر از پنج استان کشور حضور داشت.

وی در مورد گروه سنی شرکت کنندگان نیز تصریح کرد: امروز زیلو نه تنها جایگاه خود را در کشور پیدا کرده بلکه گروه‌های مختلف سنی به این دستبافته و هنر روی آورده‌اند به طوری که جوانترین شرکت‌کننده 

 زیلوبافی ۲۰ و مسن‌ترین آنها ۷۵ سال داشت.

زیلوبافی در میبد سابقه‌ای دیرینه دارد، برخی سابقه آن را به قرن هشتم هجری قمری و دوره مظفریان نسبت می‌دهند.

زیلو یا پلاس، دست بافته ای زیبا و خاص حاشیه مناطق بیابانی است، این فرش با نوع زندگی مردم منطقه تطابق دارد و بخشی از اعتقادات مذهبی، تاریخ، معماری، طبیعت و گویش مردم این نواحی نیز، بر تار و پود آن نقش بسته است.

زیلو نوعی زیرانداز و کف‌پوش دست ‌بافت است که با نخ بافته می‌شود و شباهت زیادی به حصیر دارد و در برخی مناطق ایران استفاده می‌شود.

قدیمی ترین زیلو مربوط به ۸۵۰ سال پیش است که در موزه میبد نگهداری می شود، نفیس‌ترین زیلوی میبد نیز متعلق به قرن ۱۲ هجری قمری است که بر روی آن ۲۴ سجاده طراحی شده و در حاشیه آن نام واقف و تاریخ هزار و ۱۱۸ هجری قمری نقش بسته است.

بیش از ۳۰۰ زیلو باف در  زمینه بافت و عرضه آن در شهرستان میبد فعالیت دارند.

مرکز شهرستان ۱۰۵ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد. 

منبع:ایرنا

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید