آخرین اخبار کاشان

سی و دومین اقامتگاه سنتی کاشان گشایش یافت

وبکا نیوز

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان در این زمینه گفت: اقامتگاه سنتی سرپله واقع در خیابان محتشم با سرمایه‌گذاری بیش از ۴۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی راه‌اندازی شده است.

مهران سرمدیان افزود: این اقامتگاه در زمین ۳۶۰ مترمربعی با زیربنای ۶۵۰ مترمربع ساخته شد و ۱۲ اتاق با ظرفیت ۲۵ تخت برای میزبانی از مسافران داخلی و گردشگران خارجی دارد.

وی بیان کرد: ظرفیت اسکان در اقامتگاه‌های سنتی شهرستان کاشان با بهره‌برداری از این مجموعه به ۴۰۷ اتاق با یک هزار و ۹ تخت افزایش یافته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان تغییر کاربری خانه‌های تاریخی به اقامتگاه سنتی را با هدف حفظ، نگهداری و احیای این خانه‌ها در بافت سنتی در راستای ایجاد اشتغال و توسعه گردشگری منطقه حائز اهمیت ذکر و حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در راستای این مهم را جزو اولویت‌ها عنوان کرد.

به گفته وی در این راستا مهرماه امسال همزمان با هفته گردشگری پنج اقامتگاه سنتی دیگر به مجموع ظرفیت اقامتی شهرستان افزوده خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: تغییر کاربری خانه‌های تاریخی به اقامتگاه سنتی، توسعه گردشگری و اشتغال‌زایی را به همراه دارد و از این رو حمایت و استقبال از بخش خصوصی در صنعت گردشگری از جمله اولویت‌ها است.

ناصر طاهری افزود: اقامتگاه‌های سنتی و بوم‌گردی، بناهایی هستند که با رعایت بالاترین سطح ضوابط زیست محیطی و به شکلی سازگار با معماری بومی، بافت تاریخی و سیمای طبیعی هر منطقه راه‌اندازی می‌شوند و ضمن بیشترین تعامل با افراد محلی و توجه به اقلیم، زمینه حضور گردشگران را با کیفیتی قابل قبول و تعریف شده فراهم می‌کنند.

وی مجموع ظرفیت اقامتی با افتتاح اقامتگاه سنتی سرپله را ۲ هزار و ۴۶۰ تخت برشمرد و بیان کرد: در این مرکزها یک هزار  و ۳۳ نفر مشغول به کار هستند و مجموع موسسه‌های گردشگری در شهرستان کاشان ۹۹ واحد شامل مرکزهای اقامتی، دفترهای خدمات مسافرتی، سفره‌خانه‌ها، مجتمع‌های بین‌راهی و آموزشگاه‌های گردشگری است.

بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی تا کنون در استان اصفهان شناسایی شده است که از این میان افزون بر یک‌هزار و ۷۰۰ اثر منجمله ۳۲۵ اثر ثبت ملی در شهرستان کاشان قرار دارد.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۸ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

منبع:ایرنا

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید