آخرین اخبار کاشان

۳۰۰ طرح گردشگری استان اصفهان در دست اجراست

وبکا نیوز157605255

فریدون الهیاری روز سه‌شنبه در حاشیه نشست شورای فنی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل به خبرنگاران بیان کرد: می‌کوشیم این حجم سرمایه‌گذاری را تا پایان سال به ۱۵ هزار میلیارد تومان افزایش دهیم.

وی افزود: بخشی از این طرح‌ها بر اساس برنامه زمان‌بندی شده تا پایان سال‌جاری و بخش دیگر آن در سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان به بهره‌برداری از ۱۵۰ طرح گردشگری در این استان تا پایان سال‌جاری اشاره کرد و گفت: ۵۵ طرح در حوزه صنایع دستی و گردشگری همزمان با هفته دولت افتتاح شد و در هفته گردشگری نیز حدود ۵۰ طرح و بقیه نیز تا پایان سال آماده بهره‌برداری می‌شود.

وی یادآور شد: نشست شورای فنی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر اساس ابلاغ این وزارتخانه در مرکز استان برگزار می‌شود اما چون کاشان دارای یک هزار و ۷۰۰  اثر تاریخی با ارزش است که ۳۳۰ مورد در فهرست ملی به ثبت رسیده و همچنین از بافت‌های تاریخی برخوردار است، شورا در این شهرستان برگزار شد تا از نظر فنی و کارشناسی نخبگان، شخصیت‌های علمی و دانشگاهی با تجربه بهره‌مند شویم.

الهیاری یکی از موارد بسیار مهم در اثرهای باستانی را ایمن‌سازی آنها برشمرد و افزود: ایمن‌سازی بازار تاریخی کاشان در مقابل حوادث به ویژه آتش‌سوزی در این شورا مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار گرفت.

به گفته وی، قرار شد برای ایمن‌سازی بازار کاشان برخی طرح‌ها به صورت فوریتی تصویب و اجرا شود و برخی طرح‌ها نیز برای ایمن‌سازی این اثر تاریخی بر اساس مطالعات جدی، آینده بازار و بافت تاریخی پیش‌بینی و اجرا شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان همچنین بهره‌برداری، مرمت و بازسازی امامزادگان هلال (ع) و هادی (ع) در شهرستان آران و بیدگل را از دیگر دستورهای نشست شورای فنی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل برشمرد و بیان کرد: این تصمیم در راستای تسریع در تصمیم‌گیری مسائل، سرعت بیشتر، دقت نظر و استفاده از ظرفیت‌های بومی برای حل و فصل گرفته شد.

به گفته وی، شورای فنی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با دستورالعمل شورای فنی استان‌ها مطابقت دارد و به صورت ماهانه تشکیل و موارد مطروحه را بررسی و تصویب می‌کند.

به گزارش ایرنا، ارایه طرح توجیهی سرمایه‌گذار برای تغییر کاربری باغ فیروزی و ارایه طرح سفره‌خانه سنتی در تیمچه امین‌الدوله‌ واقع در بازار تاریخی کاشان از دیگر طرح‌های مطرح شده در نشست شورای فنی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بود.

بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی تا کنون در استان اصفهان شناسایی شده که یک هزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی رسیده است.

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید