آخرین اخبار کاشان

کیفیت پایین آب کاشان مانع تجهیز اراضی به آبیاری نوین است

وبکا نیوز

مجید کافی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، ضمن اشاره به لزوم ترویج آبیاری نوین در صنعت کشاورزی اظهار داشت: طی سال‌های انقلاب اسلامی تا سال 95 در شهرستان کاشان نزدیک به دو هزار و 500 هکتار از اراضی شهرستان کاشان به سیستم تحت فشار تجهیز شده بود.

وی ضمن اشاره به تخصیص کمک بلاعوض دولتی به تجهیز زمین‌های زراعی به سیستم های نوین آبیاری افزود: این روش با وجود محدودیت‌ها مشکلاتی را به دنبال داشت و بر همین اساس از سال 95 به بعد روند سیستم آبیاری نوین تسهیل بخشیده شد به نحوی که از روشی نظیر آبیاری تجمیعی استفاده شد.

رئیس اداره جهاد کشاورزی کاشان تحت پوشش قرار دادن سدهای بزرگ تر و جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی را مزایای طرح آبیاری تجمیعی دانست و ابراز داشت: کشاورزان یک نفر را به عنوان نماینده انتخاب کرده و برای تجهیز مزارع به آبیاری نوین درخواست می‌دهند و پس از تصویب آن اقدامات لازم در این زمینه انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه الگوی کشت شهرستان کاشان یک دست نیست، گفت: کیفیت آب در دشت کاشان نسبت به دیگر مناطق در سطح پایین‌تری قرار دارد و از سوی دیگر کشاورزی شهرستان کاشان خرده مالکی است و بر همین اساس باعث می‌شود تا مدیریت آبیاری قطره‌ای مشکل باشد و از سوی دیگر سن درختان نیز یکسان نیست.

کافی‌زاده با بیان اینکه تدبیری که اندیشیده شد، آبیاری تجمیعی بود، تصریح کرد: کشاورزان تقاضا دارند که بالاترین میزان بهره‌وری را از انتقال آب مطالبه داشتند که این روش توانست به خوبی نیاز آنان را برآورده کند و بر همین اساس استقبال خوبی توسط کشاورزان صورت پذیرفت.

وی با بیان اینکه طی چهار سال گذشته سه هزار و 200 هکتار آبیاری تجمیعی در حال اجرا و یا اجرا شده است، تاکید کرد: حدود 60 درصد از اراضی کشاورزی شهرستان کاشان تا یک سال آینده به سیستم آبیاری نوین مجهز می‌شوند که این مهم در نوع خود بسیار حائز اهمیت است.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان کاشان با بیان اینکه راندمان آبیاری غرقابی در این شهرستان 40 درصد بود، افزود: اجرای طرح‌های فوق راندمان را تا 75 درصد در اراضی اجرا شده افزایش داده است در حالی که باب آن برای کشاورزان باز شده است و کشاورزان می‌توانند درخواست‌های خود را ارسال کنند.

وی با بیان اینکه 85 درصد از اعتبارات توسط دولت پرداخت می‌شود، ابراز داشت: خرد بودن اراضی، باغات مخلوط، کیفیت آب پایین، عدم تشکل‌های فعال در بخش کشاورزی و غیره از جمله مشکلاتی است که باعث شده است تا در این زمینه با مشکلاتی رو به رو باشیم.

انتهای پیام/801/ ت

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید