آخرین اخبار کاشان

6700 چاه آب غیرمجاز در استان اصفهان مسدود شد

وبکا نیوز

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردستان، حسن ساسانی ظهر امروز در جلسه تودیع و معارفه رئیس بهره‌برداری منابع آب اردستان اظهار داشت: مقادیر آزادسازی در حوزه زمین در حدود و بستر زاینده رود از سال 95 تا سال 99 مقدار 156 هکتار و در بقیه استان اصفهان 31 هکتار بوده و جمع مبلغ هزینه شده یک هزار و 500 میلیون ریال بوده است.

وی ضمن اشاره به آزادسازی صورت گرفته بر اساس اعتبارات تخصیص داده شده به محدوده زاینده رود و دیگر محدوده‌ها افزود: محدوده زاینده رود از اعتباراتی که در سال 96 هزینه شده برای 125 هکتار آزاد سازی و 94 هکتار در نقاط مختلف استان اصفهان  دو هزار میلیون ریال بوده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه ای استان اصفهان گفت: در سال 98 مقدار 376 هکتار آزادسازی شده است که ساخت و سازها تخریب شده است و هرسال این روند ادامه دارد و بخش وسیعی از بستر دریاچه به جهت خشکسالی بیرون آمده و با همکاری دستگاه قضا در سال 99 مقدار 44 هکتار آزادسازی شده است هر چند تصرف همچنان ادامه دارد که یک هزار میلیارد هزینه شده است.

وی ضمن اشاره به کاهش خروج آب زاینده‌رود ابراز داشت: خروجی سد زاینده‌رود از 28 شهریور کاهش پیدا کرده و 20 متر مکعب برای مصارف شرب خارج می‌شود و پیش‌بینی شده در مهر و آبان بارش‌ها زیر نرمال است که در ماه‌های بعد از آن شاهد بارش‌های خوبی هستیم.

ساسانی بیان کرد: وضعیت زاینده رود نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش آب داشته است و ضوابط تعادل‌بخشی در مصرف آب کشاورزان تصمیم گرفته شده برای اردستان این بوده که مشکلشان برطرف شود و از سال 84 تا کنون شش هزار و 700 حلقه چاه غیر مجاز در استان اصفهان مسدود شده است.

حمید رضا تاملی در ادامه جلسه اظهار داشت: موضوع توجه به دغدغه‌های کشاورزان منطقه باید مد نظر رئیس جدید در مباحث مختلف صنعت و کشاورزی قرار گیرد و کشاورزی در اردستان قطب اول اقتصادی است که حدود هشت هزار بهره‌بردار داریم و با توجه به موضوع اقتصادی کشور تاب‌آوری مردم پایین آمده که می‌طلبد به صورت قانونی به این عنصر توجه ویژه‌ای شود.

وی افزود: موضوع مصرف ذخیره شارژ کارت‌های کشاورزان باید بررسی و دغدغه آن‌ها که در طول سال سهمیه آن‌ها ذخیره می‌شود در زمان‌های نیاز به آن‌ها داده شود و شارژ آن‌ها از بین نرود و این حق آن‌ها است؛ موضوع چاه‌های غیر مجاز در مناطق کوچک همچون اردستان هم وجود دارد که باید با شناخت موضوع آن‌ها را پیگیری کرد و به گزارش‌ها با تحقیق ورود پیدا کنید تا با یک مدیریت  خوب پیگیری شود.

وی ضمن تاکید بر تفویض اختیارات به افراد دلسوز در حوزه آب و منابع آن ابراز داشت: تفویض اختیارات باید در اختیار مسئولی که برای منابع آب معرفی می‌شود وجود داشته باشد و نباید مصوباتی که در جلسات شهرستان اردستان تصویب می شود در استان وتو شود.

تاملی بیان کرد: تخصیص آب برای صنعت یکی از دغدغه‌های مهم شهرستان اردستان است که با نصب کنتورهای هوشمند ذخیره‌سازی خوبی انجام شده که حداقل دو درصد آن را برای صنعت در نظر بگیرند تا سرمایه‌گذار رغبت به انجام فعالیت در شهرستان اردستان را داشته باشد.

فرماندار اردستان تصریح کرد: موضوع استعلام‌ها با زمان‌های بیش از یکماه پاسخ داده می‌شود که مردم از این موضوع در منابع آب گله‌مند هستند و یکی از مطالبات آن‌ها است و موضوع پساب فاضلاب شهرستان اردستان باید سر و سامانی بگیرد و سرمایه‌گذاری که قرار داد بسته به تکلیف خود پایبند باشد که توجه ویژه‌ای را باید در قبال آن انجام شود.

انتهای پیام/802/ ت

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید