آخرین اخبار کاشان

زنگ خطر پیری در اردستان به صدا درآمده است/ اردستان پیرترین شهر استان اصفهان

وبکا نیوز

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردستان ، حسن ذبیحی ظهر امروز در جلسه‌ای به مناسبت  گرامیداشت تکریم و منزلت سالمندان اظهار داشت: شعار هفته سالمند در سال 99 با نام کرونا فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان نامگذاری شده است که از هفتم تا 13 مهر به عنوان هفته سالمند گرامی داشته می‌شود.

وی ضمن اشاره به روز سالمند و برنامه‌ریزی در این زمینه افزود: طبق روز شمار هفته سالمند جلسات درون و برون بخشی زیادی برگزار می‌شود و ادارات درگیر موضوع همچون بهزیستی را دعوت و در خصوص محور برنامه‌های پیش رو با آن‌ها برنامه‌ریزی صورت گرفته است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان گفت: در حال حاضر شهرستان اردستان دارای هفت هزار و 903 نفر جمعیت سالمند است که 18.4 درصد از جمعیت شهرستان را تشکیل می‌دهند و از نظر سنی پیرترین شهر استان اصفهان محسوب می‌شویم و این رویه در کل  کشور به این سمت در حال حرکت است.

وی ابراز داشت:  با توجه به اینکه کشور به سمت جمعیت پیری حرکت می‌کند افزایش نرخ باروری و منشور آمار 14 ماده‌ای در رابطه با جمعیت به همین منظور در کل کشور ابلاغ شده است؛ جمعیتی که به سوی سالمندی و پیری پیش می‌رود بیشترین بیماری‌ها و هزینه‌های زیادی را به دولت و بخش بهداشت تحمیل می‌کند چون که با شروع سالمندی بیماری‌ها هم شروع می‌شود و دارای بیماری‌های زمینه‌ای می‌شوند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان تاکید کرد: درصد غربالگری در کووید 19 شهرستان اردستان  در حوزه سالمندان حدود 95 درصد غربالگری صورت گرفته است و همه سالمندان دارای پرونده سلامت دارند و اطلاعات آن‌ها در سامانه سیب ثبت شده‌اند.

وی تصریح کرد: از جمعیت سالمند مو جود در شهرستان اردستان تعداد یک‌هزار و 768 نفر دیابت دارند و سه هزار و  665 نفر آن‌ها دارای فشار خون بالا بوده و 903 نفرشان  بیماری قلبی عروقی داشته و مابقی هم دارای بیماری‌های موردی هستند که افراد از سن 60 سال به بالا در جرگه سالمند قرار می‌گیرند.

ذبیحی گفت: تعداد یک هزار و 728 نمونه کرونا که از افراد تاکنون در شهرستان اردستان گرفته شده است 577 نفر آن سالمند بوده است که 159 نفر آن‌ها مثبت بوده  که تحت درمان قرار گرفته‌اند و خدمات پیشگیری و سلامت سالمندان را در سامانه سیب پیگیری می‌کنیم در حالی که با توجه به بیماری کرونا نمی‌توانیم آن‌ها را زیاد فراخوان کنیم.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان افزود: بیشترین نیازی که سالمندان دارند توجه به مهر و محبت از سوی فرزندان و اطرافیان بوده و ارتباط برقرار کردن و حفظ صله رحم با توجه به آیات قرآنی و نیازی که آن‌ها دارند که در این راستا سالمندان به خاطر پدیده کهولت سن نیازمند توجه ویژه‌ای هستند.

ذبیحی ضمن درخواست از خیران در ساخت، تکمیل و تجهیز مرکز جامع سالمندان شهرستان اردستان تاکید کرد: از مردم و خیران اردستانی درخواست داریم در ساخت مرکز جامع سالمندان اردستان کمک کنند تا سالمندانی که در منازل امکان نگهداری آن‌ها نیست در این مرکز نگهداری شوند.

انتهای پیام/802/ت

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید