آخرین اخبار کاشان

کاشان| دولت برای گسترش صادرات سنگ‌های تزئینی اقدام عملی برنداشته است

وبکا نیوز

احمد شریفی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، ضمن اشاره به دو هزار و 100 پروانه بهره‌برداری سنگ‌های تزئینی در کشور اظهار داشت: از این تعداد یک هزار معدن فعال و مابقی غیرفعال هستند و با یک سوم ظرفیت معادن سنگ‌های تزئینی کشور مشغول به فعالیت هستند و این موضوع می‌تواند عوامل مختلفی را شامل بشود.

وی با بیان اینکه شرایط فعلی نشان‌دهنده کاهش مصرف سنگ‌های تزئینی است، افزود: شرایط اقتصادی باعث شده است میزان مصرف در بازار نسبت به گذشته کاهش چشمگیر داشته باشد و بر همین اساس در بخش فرآوری نیز واحدها با یک سوم ظرفیت مشغول به فعالیت هستند.

دبیر انجمن معادن سنگ‌های تزئینی ایران با بیان اینکه در کشور امکانات و نیرو با مشکل خاصی رو به رو نیستیم، ابراز داشت: مشکل اصلی ما در شرایط فعلی بازار است و شرایط کرونا، تحریم و دیگر شرایط دست به دست یکدیگر داده و باعث شده است تا این شرایط برای بازار سنگ‌های تزئینی ایجاد شود و امکان حضور در بازار جهانی برای تولیدکنندگان ما با سختی همراه باشد.

وی با بیان اینکه مصرف داخلی سنگ‌های تزئینی نیز محدود است، گفت: لازم است دولت کنسرسیوم‌های ویژه در این حوزه ایجاد کند در حالی که در شرایط فعلی صادرات ضعیف عمل می‌کند و دلالان در بازار  جولان می‌دهند و قیمت‌ها واقعی نیست در حالی که باید به بازارهای هدف به راحتی دسترسی داشته باشیم.

اشرفی با بیان اینکه دولت در راستای توسعه صادرات سنگ‌های تزئینی اقدام عملی صورت نداده است، تصریح کرد: کشور ترکیه به دلیل آنکه هرگونه مشوقی در حوزه سنگ‌های تزئینی برای تولیدکنندگان ایجاد کرده توانسته این چنین پیشرفت کند در حالی که پتانسیل ایران همانند کشور ترکیه است اما مشوق‌های لازم در این زمینه وجود ندارد و همین موضوع باعث عقب ماندگی ما شده است.

انتهای پیام/801/ ت

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید