آخرین اخبار کاشان

ماجرای ادامه‌دار ساخت‌و‌ساز غیرمجاز در حریم خانه بروجردی‌ها/ساخت‌و‌ساز بدون اخذ مصوبه کمیسیون ماده 5 چه معنی می‌دهد؟

وبکا نیوز

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان ، این روزها ساخت و ساز در حریم درجه یک خانه تاریخی بروجردی‌ها در کاشان، سر و صدای زیادی به پا کرده است و خبرگزاری تسنیم در اولین گزارش خود از این موضوع به اصل ماجرا و چیستی این موضوع پرداخته بود که تخلف مسئول یا مسئولان در این زمینه محرز است.

انتشار اخبار مختلف باعث شد تا روح‌الله دهقانی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کاشان به عنوان مدعی‌العموم پا پیش بگذارد و در بازدیدی دو ساعته و حضور در محل پروژه از کم و کیف آن اطلاع پیدا کرد؛ در این بازدید میدانی فعالان میراث فرهنگی دادستان شهرستان کاشان را همراهی می‌کردند.

روح‌الله دهقانی با بیان اینکه خانه بروجردی میراث ملی کشور است، اظهار داشت: دغدغه فعالان میراث فرهنگی در حفظ این بنای فاخر قابل تحسین است و این نوع مطالبه‌گری از سرمایه‌های فرهنگی کاشان و بسیار حائز اهمیت است و باید موارد مرتبط با مجوزهای این مجتمع در حال احداث به دقت بررسی شود.

وی ضمن تأکید بر تشکیل کمیته ویژه تصمیم‌گیری‌های لازم در این حوزه در صورت لزوم افزود: این تصمیم گیری‌ها باید با رعایت حفظ حقوق عمومی و حقوق مکتسب سرمایه‌گذار و با نظر متخصصین و کارشناسان حوزه میراث انجام شود و چنانچه کارشناسان میراث ‌فرهنگی ادعا کنند فرآیندهای قانونی برای این پروژه اخذ نشده و‌ یا درخواست توقف پروژه را در راستای حفظ منظر خانه بروجردی‌ها را داشته باشند با بررسی مدارک، دستورات لازم صادر می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کاشان ضمن تقدیر از تمامی ارگان‌ها به دلیل در نظر گرفتن خواسته‌های به حق مردم در حل این موضوع ابراز داشت: لازم است تا به این موضوع به قید فوریت بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ شود و دادستانی نیز به عنوان مدعی‌العموم به این پروژه ورود پیدا کرده است.

اما مهران سرمدیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با بیان اینکه پلاک محل ساخت و ساز فوق‌الذکر در کنار خیابان علوی و خانه بروجردی واقع شده است، اظهار داشت: بخشی از این پلاک قبل از تخریب دارای قدمتی کمتر از 50 سال و ارتفاعی نزدیک به 9 متر از سطح خیابان علوی بوده و بخش‌های دیگر آن نیز طی چند دهه به حالت ویرانه و مخروبه کامل قرار داشته‌اند.

وی افزود: با توجه به قیمت بالای زمین در محل، شرایط برای تملک و استفاده بهینه از این پلاک‌ها برای دستگاه‌های متولی شهری فراهم نبوده است و از طرفی احتمالاً به علت موقعیت استقرار پلاک‌های واقع در حریم و محدودیت‌های ارتفاعی محله سلطان امیر احمد، جذابیتی برای نوسازی و  سکونت نیز نداشته و طی چند دهه اخیر با بی‌توجهی رها شده بودند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان ابراز داشت: محل مذکور چند سال قبل توسط بخش خصوصی به منظور ایجاد تأسیسات گردشگری خریداری شد و در سال 1395 نقشه و طرح مورد نظر مالک برای بررسی و اخذ مجوز به اداره شهرستان کاشان ارسال شد که با توجه به مغایرت با ضوابط شهرسازی و حریم بناهای تاریخی مجاور، مورد مخالفت قرار گرفت.

وی گفت: پس از مکاتبات و پیگیری‌های مکرر و برگزاری جلساتی فی مابین مالک و کارشناسان اداره میراث فرهنگی کاشان و تغییر چند باره نقشه‌ها و گذشت نزدیک به دو سال و عدم کسب مجوز، نهایتاً موضوع در کمیته فنی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان مطرح شد و مطابق با ضوابط حریم محله سلطان امیراحمد، حداکثر ارتفاع پنج متر از سطح خیابان علوی تا بلندترین نقطه ساختمان و ضوابط دیگری همچون معماری درونگرا و اجرای نماهای خارجی سنتی و ساده برای احداث بنا در این پلاک تعیین و به مالک ابلاغ شد.

سرمدیان تصریح کرد: نهایتاً در تابستان سال 1397 طرح و نقشه‌های ساختمان جدید در تطابق کلی با این ضوابط تهیه شد که همراه با درج ملاحظات و نقطه نظرات تکمیلی کارشناسان اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان در حاشیه نقشه‌ها، به شهرداری کاشان ارسال شد تا پس از طی مراحل قانونی لازم از جمله اخذ مجوز از کمیسیون ماده پنج شهرستان طبق مفاد صریح و مؤکد مکاتبات اداره کل میراث فرهنگی استان متبوع با شهرداری و تأکید مجدد در حاشیه نقشه‌ها نسبت به صدور مجوزات مربوطه اقدام شود.

وی تأکید کرد: ساختمان مورد نظر مطابق با نقشه‌ها دارای یک طبقه همکف و دو طبقه زیرزمین است؛ طبقه همکف با ارتفاع پنج متر از سطح خیابان علوی تا روی بلندترین نقطه ساختمان به همراه زیرزمین اول دارای کاربری فروشگاهی صنایع دستی و پذیرایی مرتبط با گردشگران است و زیرزمین دوم نیز دارای کاربری پارکینگ است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان افزود: ساختمان دارای معماری شبیه به درونگرا بوده و به خیابان علوی فقط به شکل راه ورودی دسترسی دارد و شهرداری کاشان نیز مطابق با این شرایط اقدام به صدور پروانه ساختمانی کرده است.

وی ابراز داشت: تراز کوچه مجاور خانه بروجردی که در پشت این پلاک قرار دارد در حدود دو متر بالاتر از سطح خیابان علوی است و ارتفاع نهایی ساختمان جدید از سطح معبر مجاور خانه بروجردی حدود 50/3 متر خواهد بود که از ارتفاع دیواره خارجی و بام خانه بروجردی کوتاهتر است.

سرمدیان گفت: در پی ابراز نگرانی‌هایی از طرف دوستداران و فعالان میراث فرهنگی و به خصوص درخواست آنان برای برقراری امکان دید گنبد زیبای بخش سرپوشیده تابستان نشین خانه بروجردی از داخل خیابان علوی و با پیگیری دستگاه‌ها و نهادهای مسئول، جلسه‌ای به منظور اتخاذ تصمیمات جدید برای رفع این نگرانی‌ها با نماینده سرمایه‌گذار و مالک پروژه برگزار شد.

وی تصریح کرد: علاوه بر ضوابط و محدودیتهای کنترل‌کننده قبلی، باز هم محدودیت‌های جدیدی در نظر گرفته شد از جمله با همراهی مالک پروژه و همکاری شهرداری در انجام اقدامات جبرانی شناور در مکانی دیگر، تعداد پنج غرفه جبهه شمالی پروژه که در امتداد و مجاورت خیابان علوی بود حذف شد که با اجرای این کار و عقب نشینی چند متری طبقه همکف ساختمان، علاوه بر کاهش تراکم و حذف حدود 130 متر مربع از زیربنای مجموعه، منظر گنبد خانه بروجردی‌ها نیز از داخل خیابان علوی قابل رؤیت است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان تاکید کرد: نهایتاً با امضای صورتجلسه‌ای و بر مبنای توافقات جدید، اقدامات لازم برای باز طراحی نقشه‌های پروژه برای ارائه به اداره میراث فرهنگی و اخد تأییدیه و نهایتاً اصلاح پروانه ساختمانی آغاز شد و میلگردهای نصب شده برای اجرای ستون‌های بخش مذکور نیز بلافاصله توسط مالک جمع‌آوری شد.

وی با بیان اینکه این پروژه مصوبه کمیسیون ماده پنج ندارد، افزود: خانه بروجردی در حریم مصوب محله سلطان امیر احمد قرار دارد؛ بخشی از پلاک مالک این پروژه در محدوده حریم درجه یک آن واقع شده که حداکثر ارتفاع پنج متر از معبر مربوطه برای ساخت و ساز جدید مجاز است.

سرمدیان ابراز داشت: مابین دیوار خانه بروجردی و پلاک ایشان یک کوچه پنج متری قرار دارد که تراز این کوچه از خیابان علوی در حدود دو متر بالاتر است؛ ارتفاع بام بروجردی در این کوچه حدود چهار متر و ده سانتی متر است و ارتفاع دیواره ساختمان جدید در حدود سه متر و نیم است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر دلیل بالا رفتن بخشی میلگردها در بخش دیگر پروژه گفت: این موضوع به دیگر قسمت‌های پروژه است در حالی که مقرر شده است نقشه‌های نهایی در بخش‌های مختلف بررسی و به تأیید برسد تا مراحل قانونی این پروژه انجام شود.

به گزارش تسنیم؛ پروژه در حال اجرا در حریم درجه یک خانه بروجردی‌ها با وجود آنکه تأکید شده که باید مصوبه کمیسیون ماده پنج داشته باشد اما مصوبات کمیسیون ماده پنج را ندارد و این خود یک تخلف است و حال باید واکنش مسئولان کاشانی را در این زمینه نظاره‌گر باشیم.

گزارش از زهرا جمالی

انتهای پیام/801/ی

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید