آخرین اخبار کاشان

کاشان| چرا رئیس جمهور مخالف تفویض اختیارات حوزه بازرگانی کشاورزی به وزارت جهاد است؟

وبکا نیوز

سیدجواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه عمده بحث نهاده‌های دامی از زمان نوسانات قیمت مرغ و تخم‌مرغ آغاز شد، اظهار داشت: سرانه گوشت مرغ در ایران نسبت به سرانه جهانی بالاتر و حدود 32 کیلوگرم است چراکه گوشت قرمز قیمت بالایی دارد و سالانه 2.5 میلیون تن مصرف گوشت داریم که در زنجیره تولید به دست می‌آید.

وی با بیان اینکه ما در ظاهر در تولید مرغ خودکفا هستیم، افزود: اتفاقات اخیر نشان داد که ایران تنها در این صنعت مونتاژ می‌کند به نحوی که مرغ اجداد از خارج کشور وارد می‌شود و نهاده‌های آن نیز از خارج کشور وارد می‌شود به نحوی که ما 9 میلیون تن ذرت و 4.6 میلیون تن سویا وارد و مرغ و تخم مرغ تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مرغ لاین تنها در اختیار شش کشور دنیا است، ابراز داشت: از مرغ لاین، مرغ اجداد و از آن مرغ مادر و سپس جوجه یک روزه تولید و این جوجه یک روزه پس از پرورش روانه بازار مصرف می‌شود در حالی که ایران چندی پیش مورد تحریم واردات مرغ اجداد راست انگلیسی قرار گرفت که احیای مرغ لاین آرین ایرانی در دستور کار قرار گرفت و همین موضوع باعث رفع تحریم واردات مرغ اجداد توسط آمریکا شد.

وی با بیان اینکه همین موضوع نشان‌دهنده اهمیت امنیت غذایی و خودکفایی در این زمینه است، گفت: امروز به جای امنیت غذایی از قدرت غذایی نام می‌بردند که نشان‌دهنده اهمیت این موضوع است و از این رو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی به این موضوع به صورت جدی ورود پیدا کرده است.

وی ضمن اشاره به توافقات صورت گرفته بین دو وزارت صمت و جهاد کشاورزی مبنی بر تفویض اختیارات حوزه بازرگانی کشاورزی به وزارت جهاد گفت: رئیس جمهور با این موضوع مخالفت کرد در حالی که همه متخصصان می‌دانند دلیل آشفتگی بازار نهاده‌های دامی عدم اختیارات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی است که بر خلاف قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه عمده آشفتگی در قیمت محصولات در بازار، به دلیل عدم وجود پاسخگوی واحد است، تصریح کرد: مهمترین تصمیم درحال حاضر می‌تواند بازگردانی اختیارات حوزه بازرگانی نهاده‌های کشاورزی، دامی و صادرات محصولات کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی باشد اما چرا رئیس جمهور اجازه بازگشت اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی را نمی‌دهد؟

انتهای پیام/801

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید