آخرین اخبار کاشان

22 میلیون دُز واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان اصفهان توزیع شد

وبکا نیوز

شهرام موحدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، ضمن اشاره به ویژگی بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان اظهار داشت: این بیماری بسیار مُسری است و همانطور که می‌دانید در سال 95 کشور را دچار چالش کرد و بر همین اساس سازمان دامپزشکی کشور و به تبع آن اداره کل دامپزشکی استان اصفهان اقدامات خوبی را در این زمینه انجام داد.

وی با بیان اینکه کنترل بیماری‌های ویروسی سختی خاص خود را دارد، افزود: سرایت ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان بسیار بیشتر از ویروس کرونا است اما سازمان دامپزشکی کشور در راستای کنترل این ویروس فوق العاده مُسری اقدامات بسیار خوبی را انجام داده است.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان ضمن اشاره به فعالیت بیش از دو هزار واحد مرغ گوشتی و حدود 300 واحد مرغ تخم گذار، 100 واحد پرورش شترمرغ و 130 واحد بوقلمون گوشتی در این استان ابراز داشت: استان اصفهان ظرفیت پرورش 57 میلیون طیور را در سال دارد و این موضوع رتبه این استان را در کشور اول کرده و از سوی دیگر تراکم طیور در استان اصفهان را بالا برده است.

وی با بیان اینکه این تراکم باعث می‌شود شیوع ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان اصفهان موجب بروز فاجعه شود، گفت: 15 دستگاه مسئول هستند تا در راستای پیشگیری از شیوع آنفولانزا اقدام کنند و بر همین اساس امسال بیش از 22 میلیون دُز آنفولانزای فوق حاد پرندگان تزریق شده است.

موحدی ضمن اشاره به تزریق بیش از 660 میلیون دُز انواع واکسن طیور در استان اصفهان تصریح کرد: واکسیناسیون در مرغداری‌ها و پرورش طیور هدفمند شده است و آزمایشگاه خوبی نیز در همین راستا ایجاد شده است و چندین سال در حوزه آنفولانزای فوق حاد پرندگان تحقیقات انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه ویروس آنفولانزا همواره در محیط وجود دارد، تاکید کرد: در نیمه دوم سال به دلیل مهاجرت پرندگان آزادپرواز وحشی از سیبری می‌توانند بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان را تشدید کند و پرندگان معمولی نظیر گنجشک و غیره به آن مبتلا و شیوع پیدا کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان افزود: روستائیان بزرگوار برای طیور خود مکانی ویژه در نظر بگیرند و اگر تلفات غیرعادی بود بهداری را در جریان بگذارند و لاشه را در محیط رها نکنند و در حوزه صنعتی نیز باید همواره خودروهای حمل طیور ضدعفونی و رانندگان بدون ضدعفونی حق خروج از خودرو را ندارند و کارکنان به هنگام ورود و خروج ضدعفونی شوند.

وی ضمن اشاره به درگیری برخی از استان‌های کشور به بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان ابراز داشت: خوشبختانه اقدامات لازم در این زمینه توسط دامپزشکی صورت گرفته و شهروندان در صورت هرگونه مورد مشکوک مراتب را به مسئولان مربوطه اطلاع دهند.

انتهای پیام/801/ح

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید