آخرین اخبار کاشان

نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان‌ها: تصویب ماده 53 قانون مالیات بر ارزش افزوده مدیریت شهری را فلج می‌کند

وبکا نیوز

حسین میرزائیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در نطنز اظهار داشت: تصویب ماده 53 قانون مالیات بر ارزش افزوده مدیریت شهری را فلج می‌کند و تصویب این طرح می‌تواند 17 هزار میلیارد تومان از درآمد شهرداری‌ها را کاهش دهد که این به زیان شهرها است.

عضو شورای شهر بادرود و نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان‌ها با اشاره به اصلاح ماده 53 قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: سال گذشته با حضور نمایندگان شورای عالی استان‌ها در کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی از جمله کمیسیون امور داخلی و شوراها و کمیسیون اقتصادی سهم شهرداری‌ها در قانون مالیات بر ارزش افزوده از سه درصد پیشنهادی دولت به چهار درصد رسیده بود.

وی افزود: این لایحه در مجلس مصوب شد اما شورای نگهبان ایراد قانونی به این طرح گرفته شد و برای اصلاحات به مجلس بازگشته است، اختیارات شوراهای اسلامی در ارتباط با تهیه طرح میزان اخذ عوارض در شهرها کاهش یافت و در اختیار وزارت کشور قرار گرفت.

میرزائیان با بیان اینکه تصویب این طرح برای مدیریت شهری در شهرداری‌های کشور زیان‌آور است گفت: این درحالی است که مبلغ ناشی از این عوارض نزدیک به 17 هزار میلیارد تومان معادل یک بیستم بودجه عمومی کشور است و در صورت تصویب نهایی این طرح ضربه سنگینی به مدیریت شهری کشور وارد می‌شود.

نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: اگر اخذ عوارض از حوزه اختیارات شورای شهر تهران خارج و در اختیار وزارت کشور قرار گیرد مشخص نیست اداره این شهر 10 میلیون نفری با این حجم از نیازهای زیرساختی، فرهنگی و اجتماعی چگونه انجام می‌شود.

وی ضمن ابراز تاسف از عدم حضور نماینده شورای عالی استان‌ها برای دفاع از حق شوراها در مجلس گفت: این انتظار می‌رود زمانی که حق و حقوق و اختیارات شوراها و شهرداری در میان است نماینده‌ای از شورای عالی استان‌ها به نیابت از مدیریت شهری کشور برای دفاع از حق شوراها در مجلس حضور یابد.

میرزائیان تاکید کرد: جا داشت که نمایندگان که ارتباط نزدیکی با شورای عالی استان‌ها دارند و از مسائل و مشکلات حوزه شوراها اطلاع دارند از حقوق شوراها و شهرداری‌ها دفاع کنند و اجازه ندهند شوراها در بحث عوارض خلع ید شود؛ لازم بود نمایندگان شورای عالی استان‌ها از این موضوع مطلع می‌شدند تا مانند گذشته ضمن رایزنی با نمایندگان مجلس استان خود از کاهش اختیارات شوراها جلوگیری می‌کردند.

به گزارش تسنیم بر اساس این اصلاحات ماده (53) که به منظور رفع ایراد شورای نگهبان در مجلس اصلاح شد به شرح زیر است، «ماده 53- وزارت کشور موظف است با همکاری شورای عالی استان‌ها برای تامین هزینه‌های شهر و روستا نسبت به ابلاغ عناوین، مأخذ و حداکثر نرخ عوارض برای مواردی از قبیل اراضی، مستحدثات، تاسیسات، تبلیغات معابر و فضاهای شهری و روستایی و ارزش افزوده ناشی از اجرای طرح‌های توسعه شهری و روستایی و دارایی‌های غیرمنقول به مراجع ذی‌ربط اقدام کند».

به منظور رفع ایراد ردیف شورای نگهبان، در تبصره (1) ماده (53) عبارت «شوراهای اسلامی و» حذف شد و به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، در تبصره (2) ماده (53) عبارت «مراجع ذی‌‏ربط» جایگزین عبارت «شوراهای اسلامی شهر و بخش» شد.

انتهای پیام/804/ح

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید