آخرین اخبار کاشان

هیچ موردی از ابتلا به آنفولانزای فوق حاد پرندگان در اردستان مشاهده نشد

وبکا نیوز

سعید راعی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردستان ، ضمن اشاره به واکسیناسیون دام به منظور جلوگیری از بیماری تب مالت در افراد اظهار داشت: واکسیناسیون دام‌ها و پرهیز از مصرف لبنیات و فرآورده‌های خام دامی غیر پاستوریزه از مهم ترین راه‌های پیشگیری از بیماری تب مالت در جوامع انسانی است.

وی در تشریح جزئیات این موضوع افزود: در راستای پیشگیری از بیماری «برسلوز» و به همت اکیپ مبارزه با بیماری های دامی این شبکه و همکاران بخش خصوصی بیش از 90 درصد جمعیت گاو و گوساله موجود در شهرستان اردستان به صورت کاملاً رایگان تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند.

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان اردستان گفت: بروسلوز یا تب مالت یکی از مهمترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام محسوب می‌شود که از طریق دام مبتلا و یا فرآورده‌های دامی آلوده به عامل این بیماری به انسان منتقل و باعث بروز علائم مختلفی از جمله درد مفاصل، ضعف، تب دوره ایی، کوری و حتی مرگ در انسان می‌شود.

راعی ضمن اشاره به راه‌های جلوگیری از ابتلا به تب مالت بیان کرد: این بیماری همواره از دو بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه قرار داشته که از مهمترین راه‌های پیشگیری از آن واکسیناسیون دام‌ها و پرهیز از مصرف لبنیات و فراورده‌های خام دامی غیر پاستوریزه در جوامع انسانی است.

وی ضمن خرسندی از همکاری شایسته پرورش‌دهندگان شهرستان اردستان تأکید کرد: یکی از مهمترین گروه‌های در معرض خطر این بیماری دامپزشکان و فعالان در این حوزه هستند و همواره نیروهای دامپزشکی در خط مقدم پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر قرار دارند.

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان اردستان گفت: تب مالت یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که در مناطق روستایی به خصوص به خاطر سر شیر و لبنیات غیر پاستوریزه و تماس نزدیک و مستقیم با  دام به انسان منتقل می‌شود.

راعی افزود: تب مالت ماندگاری خیلی بالایی دارد و با توجه به شرایط شاید تا 9 ماه می‌تواند در یک مکان زنده بماند و به راحتی به انسان منتقل می‌شود و یکی از بیماری‌های شایع است که نمی‌شود گفت درمان قطعی دارد چون درمان هم که شود دوباره و مجدد به صورت دوره‌ای بر می‌گردد و اثرات آن ماندگار و معروف به بیماری هزار چهره است.

وی بیان کرد: بیماری تب مالت دیر شناسایی می‌شود و به خصوص در مناطق روستایی که مهمترین کار برای پیشگیری از آن در خط اول مبارزه سازمان دامپزشکی است که با واکسیناسیون می‌تواند موجب جلوگیری از انتقال این ویروس شده و چرخه را قطع کند.

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان اردستان همچنین در خصوص آنفولانزای فوق حاد پرندگان تأکید کرد: موضوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان به خاطر موضوع پرندگان مهاجر و موقعیت جغرافیایی که کشور ایران دارد همیشه در مسیر مهاجرت هستند و پرندگان مهاجر وارد کشور می‌شوند و محیط را آلوده می‌کنند و در واقع ناقل بیماری و فاقد علامت هستند.

راعی تصریح کرد: پرندگان آزاد پرواز همچون گنجشک، کلاغ و کبوتر ازطریق وسایل مکانیکی یا خودروهای حمل و وسایل مرغداری آلوده شده و در اثر جابجایی واحدها را درگیر می‌کند و آنفولانزای فوق حاد علامت خیلی بارزی ندارد اما مهمترین آن خون مردگی در ساق پا یا تاج آن است و مرگ سریع از عوارض آن است.

وی همچنین در خصوص شناسایی این نوع پرندگان آلوده و پیشگیری از ابتلای آنان به بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان گفت: برای شناسایی این کار در شهرستان اردستان با تمام مرغداری‌ها در تماس هستیم و پیام‌های هشدار برای آنان ارسال می‌شود و همچنین اطلاع رسانی هایی  به شهرداری‌ها همچنین دهیاران و روستاییان و خانه‌های بهداشت انجام  شده است که هرگونه مرگ مشکوک پرندگان را سریعاً به شبکه دامپزشکی اعلام کنند تا رسیدگی صورت گیرد.

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان اردستان افزود: مهمترین موضوعی که مد نظر است کنترل مبادی ورودی و خروجی است تا افرادی که مبادرت به فروش پرندگان می‌کنند و از بیرون شهرستان هم می‌آیند جلوی آن گرفته و کنترل شود که برای این کار افرادی که نیازمند باشند با نیاز سنجی شرکت‌هایی که در مزارع پرورش مرغ بومی دارند معرفی می‌شوند.

راعی همچنین بیان کرد: خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته و واکسیناسیون انجام شده تاکنون موردی از ابتلای بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان را در شهرستان اردستان شاهد نبودیم و با اقدامات صورت گرفته در راستای عدم ابتلا به این بیماری تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم.

انتهای پیام/802/ی

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید