آخرین اخبار کاشان

کنکور؛ آزمونی که مافیای آن گریبان‌گیر دانش‌آموزان شده است

وبکا نیوز

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  نطنز، شیوع ویروس کرونا در کشور تمامی بخش‌های جامعه از جمله اقتصاد، فرهنگ و نظام آموزشی را تحت تاثیر خود قرار داد تا جایی که بر شرکت‌کنندگان در کنکور نیز این استرس مضاعف وارد شد به طوری که اکنون برنامه‌ریزی درسی آنان را با مشکل مواجه کرد که به گفته یکی از دانش‌آموزان‌، نگرانی جدیدی بر نگرانی‌های همیشگی اضافه شده است.

کنکوری‌ها در حالی که همیشه به دلیل شرایط خاص برای قبولی در این آزمون در استرس و اضطراب خاصی هستند و روانشناسان هر ساله در آستانه برگزاری کنکور به آن‌ها توصیه‌های بسیاری برای آرامش و پرهیز از هرگونه نگرانی دارند امسال چاشنی کرونا باعث شده است که آن‌ها دل نگران تر از پیش شده و رشته مطالعه از ذهن آن‌ها گسسته شود.

تعطیلی مدارس، کلاس‌های کنکور و تقویتی، سالن‌های مطالعه و کتابخانه‌ها و دیگر مکان‌های مورد نیاز برای مطالعه کنکور باعث شده که شرایط استرس بیش از پیش بر این دانش‌آموزان وارد شود و بر روی درس و تحصیل دانش آموزان تأثیر گذاشته است.

مافیای کنکور این آزمون را تبدیل به غولی کرده است 

فاطمه شفیعی کارشناس ارشد روانشناسی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: باز سخن از قصه پر غصه‌ای شد که از هر سال تعداد زیاد دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان را در بر می‌گیرد چرا که مافیای کنکور این آزمون را تبدیل به غولی کرده که برای عبور از آن می‌بایست هفت خان رستم را طی کرد و زمانی که کرونا بر جهان حاکم شده است خود سناریوی دیگری را برای کنکوری‌ها اجرا می‌کند.

این کارشناس ارشد روانشناس تربیتی در این باره با تاکید بر اینکه وجود اندکی اضطراب برای تحریک یادگیری نیاز است ولی خانواده‌ها باید مراقب باشند در شرایطی که اخبار شیوع بیماری کرونا در حال انتشار و گسترش است با انتقال نگرانی‌های خود به فرزندان اضطراب آن‌ها را غیرطبیعی و مضاعف نکنند.

این مدرس و مشاور گفت: مجازی‌شدن کلاس‌های درس از یک سو و کامل نبودن زیرساخت اساسی برای این فضا باعث شده است بسیاری از دانش‌آموزان نتوانند همراه با کلاس‌ها پیش بروند به خصوص در درس‌های تخصصی و تاثیرگذار و دانش‌آموزان در این ضعف درسی باقی می‌مانند و به سوی اهمال کاری و بی‌انگیزگی و فرار از درس گام بر می‌دارد.

برخی در دام مافیای کنکور با هزینه‌های سرسام‌آور گرفتار می‌شوند 

شفیعی ضمن اشاره به دیگر مشکلات دانش‌آموزان در ایام کنکور با وجود شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: برخی مجبور هستند برای کلاس‌های جبرانی و معلم خصوصی و سی دی‌های آموزشی و غیره هزینه پرداخت کنند و یا در دام مافیای کنکور با هزینه‌های سرسام‌آور گرفتار شوند.

شفیعی با بیان اینکه با وجود تأمین زیرساخت در زمینه برگزاری کلاس آنلاین ویژه دانش آموزان اما همچنان برخی از آنان با مشکل مواجه هستند، گفت: شاید در برخی مدارس مشکل زیرساخت‌های فضای مجازی با تدابیر خاص حل شده باشد و دانش‌آموز در مدارس کمتر مشکل داشته باشد اما نگاه ما نگاه اکثریت است.

وی گفت: پایین بودن سرمایه روان شناختی اکثر خانواده‌ها و دانش‌آموزان باعث شده بیماری‌های روان شناختی شیوع بیشتری پیدا کند که شایع‌ترین آن‌ها اضطراب و افسردگی و وسواس است که این مسئله هم روح و روان دانش‌آموز و خانواده را تحت‌الشعاع قرار داد و هم بر روی فرایند خواندن و یادگیری دانش‌آموزان تاثیرگذار است.

مدیر مرکز مشاوره بادرود افزود: از سوی دیگر این مسئله کیفیت و کمیت مطالعه را نیز تحت تاثیر قرار داده است و خانواده را درگیر بازی معیوب سرزنش و مقایسه قرار داده است که نه‌تنها بهبود وضعیت کمک می‌کند بلکه شرایط دشوار کرده و شکاف بین نسلی را افزایش می‌دهد.

اضطراب علاوه بر موضوع کنکور موجب از دست رفتن سلامتی دانش‌آموز می‌شود 

وی ضمن اشاره به اهمیت سلامت روان دانش‌آموزان تأکید کرد: پرواز از اساسی‌ترین رکن برای رسیدن به نتیجه مطلوب آموزشی برای دانش آموز سرمایه روان شناختی او و داشتن آرامش روحی، روانی نیست چرا که ذهن آرام با تفکر راه را نشان داده و مابقی راه نیز هموار می‌شود.

عبدالله جوانی کارشناس اداره آموزش و پرورش بادرود نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: استرس و اضطراب علاوه بر موضوع کنکور موجب از دست رفتن سلامتی و احتمال  بروز بیماری و شاید باعث حضور نیافتن در جلسه کنکور  برای دانش‌آموز شود.

جوانی گفت: تعطیلی کلاس‌های حضوری باعث از دست رفتن حس رقابت در داوطلبان می‌شود و همچنین محرومیت مناطق کوچک از امکانات آموزش مجازی و بعضاً فقر و تنگدستی خانواده‌ها باعث ایجاد فاصله آموزشی دانش‌آموزان با مناطق یک کشور شده است.

وی ضمن اشاره به کمبودها در نظام آموزش و پرورش و تأثیر این کمبودها بر روی کیفت آموزش و سواد دانش‌آموزان افزود: کم‌کاری و عدم تعهد بعضی از معلمان باعث عقب افتادن دانش‌آموزان از درس شده و  بعضا نیز بودجه‌بندی دروس به  درستی رعایت نمی‌شود.

وی تغییر وضعیت آموزشی از غیر حضوری به حضوری و  یا عدم حضور دانش‌آموزان در ایام برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری باعث اختلال در برنامه‌ها و همچنین محرومیت از فضای آرام کتابخانه‌ها و پایگاه‌های مطالعاتی مدارس از جمله این موارد است.

مریم غلامی مدیر دبیرستان دخترانه حضرت معصومه(س) خالدآباد نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بدون شک آرزوی هر دانش‌آموزی اعم از دختر یا پسر فتح قله‌های سرافرازی و سربلندی علم و دانش و قبولی در یکی از بهترین رشته‌ها و دانشگاه‌های مطرح ایران است.

 برآورده شدن آرزوی دانش‌آموزان به راهی سخت تبدیل شده است 

وی افزود: با قبولی در دانشگاه مورد نظر مزد سختی‌ها و مرارت‌ها و دلهره‌ها را از طرفی و نیز نشاندن گل لبخند بر لبان والدین و کشیدن نفسی راحت از عمق وجود خود به ارمغان آورده می‌شود اما برآورده شدن این مهم با در نظر گرفتن جمیع جهات راهی سخت است.

مدیر دبیرستان دخترانه حضرت معصومه(س) خالدآباد ابراز داشت: راه صعب العبور و سخت رسیدن به قله‌های ترقی علم و دانش، وجود کثرت رقبای ناشناخته و سخت‌کوش دیگر، محدودیت‌های پذیرش رشته محل‌های پر طمطراق و دهن پر کن، عدم توزیع متوازن رشته محل‌های یکسان در سطح شهرهای کوچک و بزرگ و مراکز و استان‌ها از جمله چالش کنکوری‌ها است.

وی ضمن اشاره به عدم برابری امکانات متناسب برای تمامی دانش‌آموزان تصریح کرد: عدم وجود مراکز آموزشی یکسان و اساتید و مدرسان طراز اول در سطح کشور و بسیاری دیگر از موارد رسیدن به این آرزو را برای همه دشوار ولی دست یافتنی و شدنی است.

غلامی گفت: سنگ سخت دیگری که بر استرس و دلهره آینده‌سازان ایران اسلامی سر راه داوطلبان قرار گرفته این است که آموزش تا پایان سال دوازدهم توسط وزارتخانه‌ای با شرح وظایف مشخص از جمله نکات آموزشی، موارد تربیتی، موارد انضباطی، پرسش و پاسخ خاص، اخذ آزمون مختص، ارتقاء به سطوح بالاتر برای همه تلاشگران عدم اشغال صندلی توسط دیگر هم کلاسی‌ها، سبک و سیاق نمره‌دهی خاص این وزارتخانه و غیره بوده است.

مدیر دبیرستان دخترانه حضرت معصومه(س) خالدآباد بادرود ضمن اشاره به آثار سوء برگزاری رقابتی همانند کنکور برای دانش‌آموزان ابراز داشت: برگزاری کنکور و پذیرش داوطلبان توسط سازمان و یا نهاد و یا وزارتخانه‌ای جدا از وزراتخانه آموزش‌دهنده ایجاد دوگانگی و تضاد کرده است.

 استرس داوطلبان از درگیر شدن به کرونا بیشتر شده است 

وی افزود: ارتقاء دانش‌آموزان از سطحی به سطحی بالاتر طی فرایندی حداقل سالانه به صورت می‌پذیرد در حالی که سرنوشت کسانی که خواهان پذیرفته شدن در رشته محل مورد نظر است طی تنها چند ساعت با روشی کاملا متفاوت و بیگانه‌ای از آموخته خود مواجه می‌شوند که این اختلافات فاحش و آشکار سنگینی و سختی مسیر را سخت می‌کند.

وی گفت: امسال داوطلبان مراکز آموزش عالی با  شرایطی متفاوتی نیز مواجه‌اند که دل‌نگرانی‌ها و استرس را بسیار افزایش داده که علاوه بر موارد فوق به برخی دیگر از این معضلات از جمله فراگیری بیماری منحوس کرونا در سطح جامعه، استرس داوطلبان از درگیر شدن به این بیماری و به خطر افتادن سلامتی آنان می‌توان اشاره کرد.

غلامی تصریح کرد: عدم برگزاری کلاس‌های حضوری و آموزش مرسوم و متداول، عدم مراکز آموزشی جمعی و حضوری جهت بحث و بررسی مطالب درسی توسط شاگرد و معلم، عدم امکان تبادل اطلاعات توسط شاگرد – معلم و شاگرد شاگرد، عدم امکان آموزش نکات ریز و کلیدی توسط معلم وشرح نکات مرتبط یک پایه با پایه‌های ماقبل از دیگر چالش‌ها است.

وی تأکید کرد: عدم فهم عمقی مطالب به سبب رو در رو نشدن و عدم مباحث و عدم توضیح کافی توسط معلم، احساس یأس و ناامیدی داوطلبان به دلیل عدم اطلاع از وضعیت برخی از همکلاسی و نشناختن جایگاه خود در بین سایرین، بازار داغ کاسبان کنکور از طریق فضای مجازی و آموزش غیر حضوری نا کار آمد یا کم کار آمد از دیگر چالش‌های در پیش رو است.

روح‌الله پری، دبیر ریاضی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ضمن اشاره به آثار سوء آموزش مجازی اظهار داشت: آموزش به صورت مجازی را خیلی از دانش‌آموزان جدی نمی‌گیرند و به بهانه مختلف شرکت نمی‌کنند و اگر هم شرکت کنند تمرین نمی‌کنند.

دانش‌آموزان خیلی آموزش مجازی را جدی نگرفته‌اند 

وی افزود: دانش‌آموزان درس‌خوان بیشر حضور دارند و در این دوره تست کار می‌کنند اما با این وجود استرس درس‌هایی که آموزش داده نشده را دارند و بیشتر آن‌ها به دنبال این موضوع هستند که حجمی از کتاب در کنکور سراسری و امتحانات نهایی حذف شود.

پری بادی گفت: اکثر والدین دانش‌آموزان می‌گویند وقتی فرزندم به مدرسه می‌رفت درس می‌خواند، تست می‌زد اما اکنون اصلا جدی نمی‌گیرد و می‌گوید فقط می‌خواهم تست بزنم و بر همین اساس برای قبولی در امتحانات نهایی او نگران هستم و از سوی دیگر دبیرستانی هم که هست خیلی آموزش مجازی را جدی نگرفته است.

این دبیر ریاضی تصریح کرد: فقط هنگامی که گفته بودند شبکه شاد می‌خواهد راه‌اندازی شود، در یک پیامک اعلام کردند که یک پیام رسان داخلی نصب کنیم که نصب کردیم اما هنگامی که اجرای طرح شاد متوقف شد دیگر فعالیتی هم در آن پیام رسان هم رخ نداد.

وی افزود: یکی از مشکلات هم زمان برگزاری امتحانات نهایی و کنکور است که هنوز اطمینان قطعی به زمان برگزاری آن ندارند و مشکل بسیار بزرگ دیگر دانش‌آموزان برگزاری غیرحضوری آزمون‌های آزمایشی و نتیجه غیر واقعی آن هست که دانش‌آموزان کنکوری نمی‌توانند به نتیجه آن اطمینان کنند.

 بلاتکلیفی مانعی برای یادگیری کنکوری‌ها شده است 

امیر محمد کرمانی‌نژاد داوطلب کنکور سراسری سال 1400 در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: تعطیلی کتابخانه‌ها در کنار فضای شلوغ خانواده که برای هشدارهای پیشگیری از کرونا بیرون نمی‌روند فضایی نامناسب برای امثال من و هم کلاسی‌هایم  ایجاد کرده است.

وی گفت: اخبار تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی درباره ابتلا به بیماری کرونا و نگرانی موجود در بین خانواده و اطرافیان نیز بر اضطراب و نگرانی ما افزوده است و تعطیلی مدارس و بلاتکلیفی از اینکه زمان برگزاری حضوری کلاس‌ها نیز مشخص نیست دلهره دیگر و مانعی برای یادگیری کنکوری‌ها شده است.

 گزارش از رحمت‌الله کاملی 

انتهای پیام/804/ ز

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید