آخرین اخبار کاشان

نگاه? به کارآفرینی در اردستان نگاه قوی نیست/مشهود بودن کمبود امکانات فنی و حرفه‌ای

وبکا نیوز

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  اردستان، حمید رضا تاملی ظهر امروز در جلسه‌ای با حضور تعدادی از بانوان کارآفرین در فرمانداری اردستان اظهار داشت: ظرفیت‌های خوبی برای برداشتن موانع و نگرانی‌هایی که بانوان کارآفرین دارند وجود دارد و فردی که عنوان فعال اقتصادی را به خود اختصاص می‌دهد بایستی از یک سری ویژگی‌ها و شرایط برخوردار باشد.

وی افزود: فرد کارآفرین باید از یکسری قابلیت‌ها و توانمندی‌ها در بدو ورود برخوردار باشد و شرایط آن حوزه اقتصادی را هم مطالعه کرده باشد و امکانات و فرصت‌هایی که در آنجا وجود دارد و حمایت‌ها و تسهیلات‌هایی که وجود دارد با علم و اطلاعات  کافی وارد آن عرصه کار شود.

فرماندار شهرستان اردستان گفت: افرادی که بدون مطالعه وارد یک عرصه کاری می‌شوند و بعد با مشکلاتی روبرو می‌شوند کسی نیست که آن‌ها را حمایت کند و با هزینه‌ها و زیان‌هایی که می‌کند دیگر راه پیشرفتی ندارد و این اشتباهاتی است که توسط بعضی از  افراد انجام می‌شود.

وی ابراز داشت: افراد متعددی هستند که در مسیر فعالیت شغلی در بدو ورود به منشور جویای کار ابتدا از تسهیلات سوال می‌کنند در صورتی که فرد جویای کار اقتصادی باید سه رکن اساسی داشته باشد یکی ایده فعالیت که روی چه موضوع می‌خواهد کار کند و سپس موضوع مالی آن هم بسیار مهم است که چگونه می‌خواهد یا از تسهیلات یا از منابع شخصی آن را تامین کند و عنصر سوم موضوع مدیریت اقتصادی است که متناسب با حجم آن سازمان و بنگاه و ساختار مدیریت وارد شود.

تاملی بیان کرد: با توجه به اطلاعات تسهیلاتی که در بخش‌های مختلف وجود دارد مانع جدی را در مسیر کارآفرینی در شهرستان اردستان برای کسانی که ایده درستی داشته باشند و توان مدیریتی هم داشته باشند نمی‌بینیم و با تمام مشکلات اقتصادی که وجود دارد و موضوعات تحریمی اما ما باید به قوانین و مقررات همه مجموعه‌های درگیر در فرایند کسب و کار هم احترام بگذاریم و این یکی از آن مواردی که باید قبل از ورود به این کارآفرینی مطالعه شود.

فرماندار شهرستان اردستان تاکید کرد: مقررات خوبی در خصوص کارآفرینی الان تصویب می‌شود و در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌گیرد که می‌تواند به رفع مشکل کارآفرین کمک کند اما ایرادی که در دستگاه‌های دولتی وجود دارد این است که بعضی از دستگاه‌های ما نسبت به انتشار این امکانات و خدمات و امتیازات در عرصه عمومی خوب اقدام نمی‌کنند و اطلاع‌رسانی آن‌ها خوب نیست.

وی تصریح کرد: مشکل دیگری که وجود دارد افرادی که می‌خواهند در موضوعی فعالیت کنند دنبال جستجو و پیگیری و ارتباط گیری با یکدیگر نیستند تا راهکار حل مسئله خود را پیدا کنند و ما در اردستان در خیلی از مسائل در بخش‌های مختلف و متقاضیان عمده مسئله آن‌ها مهارت حل مسئله است که بسیار پایین است.

تاملی گفت: بالغ بر  شش هزار و 700 نفر لیست بیمه‌ای است که در آذرماه کارآفرینان در تامین اجتماعی بیمه داشته‌اند که در ابتدای سال 97 این آمار حدود شش هزار نفر بوده است و در سه سال گذشته بالغ بر 700 نفر به بیمه اجباری اضافه شده است و آن هم در شرایط تحریم و آن هم در اردستان که نگاه به کارآفرینی نگاه قوی نیست و در سال بعد این عدد به صورت تصاعدی افزایش پیدا خواهد کرد و این نشان می‌دهد که یک فضای بهتر و مناسب برای کسب و کار ایجاد شده است.

فرماندار شهرستان اردستان افزود:  یکی از اهداف این جلسه این بود که درخواست حل مشکلات بانوان در خصوص کارآفرینی بررسی شود که در این زمینه مشکل خاصی وجود نداشت و اگر هم بوده برای کل کارآفرینان وجود داشته است و در موضوع مشاغل خانگی انتقاد بانوان به جا است و زمانی که در وزارت کار این موضوع مطرح شد یکسری تهدیدهایی از طرف دستگاه‌ها ایجاد شد.

وی تصریح کرد: مهمترین آن تهدیدات شبکه بهداشت بود و آن نگاهی که با هدف ایجاد واحدهای مشاغل خانگی است که فرد بتواند با کمترین سرمایه‌گذاری و مکان یک رونق اقتصادی پیدا کند و شغل ایجاد کند اما متاسفانه با مقررات موجود در حوزه بهداشت و درمان که دغدغه‌شان سلامت جامعه است در تعارض بوده است.

وی بیان کرد: کمبود امکانات فنی و حرفه‌ای مشهود است که در سال گذشته در حوزه آموزش و پرورش و امسال هم در فنی حرفه‌ای تقویت‌هایی را داشته‌ایم و در صورتی که محدودیت در وصول مناع وجود نداشته اشد فنی حرفه‌ای را تقویت خواهیم کرد در غیر این صورت با بحران تامین نیرو کار در اردستان روبرو می‌شویم و ما در اردستان از موضوع اشتغال عبور کردیم و چالش جدید در اردستان موضوع بحران تامین نیروی کار برای بنگاه‌های اقتصادی است.

تاملی تاکید کرد: نگاه فرمانداری یک نگاه کلی است و با پیگیری‌هایی که با نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی انجام شده است شعبه‌ای از بنیاد برکت در یک سال و نیم گذشته در شهرستان اردستان حضور پیدا کرد که تا‌کنون بیش از 400 فقره تسهیلات پرداخت کرده است و این یک امتیاز بوده است تا مشکل عده‌ای بر طرف شود.

انتهای پیام/802/ ز

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید