آخرین اخبار کاشان

جدید‌ترین اخبار کرونا در ایران|چرخش کرونای آفریقایی و هندی در جنوب کشور / پیش‌بینی وزیر بهداشت درست بود / آیا سفر در عید فطر آزاد است؟ + نقشه و نمودار

وبکا نیوز

به گزارش گروه  استان‌های  خبرگزاری تسنیم، ویروس کرونا  کل جهان را درگیر کرده است  و هر بار جهش این بیماری  با دوره قبل و از طرفی دیگر رفتارهای اجتماعی در حال تغییر است. جهش هایی که در حال رخ دادن  هستند متاسفانه ضعیف نیستند.

هرچند شتاب این ویروس در هفته‌های اخیر متوقف شده است به طوری که بستری بیمارران کرونایی در کشور ثابت و شرایط  پایدار شده است، اما فرقی ندارد که ویروس از نوع آفریقایی و یا هندی باشد بلکه ذات ویروس جهش است و فرقی ندارد آفریقایی و یا هندی باشد. با هر بار پیک این بیماری  جهش پیدا می کند و همه ویروس ها دارای یک اصول هستند.

 وزیر بهداشت می‌گوید، هم ویروس کرونا جهش‌یافته در آفریقای جنوبی به جنوب ایران رسیده و هم در چند شهرستان‌، برخی شهروندان هندی به کرونای هندی مبتلا شده‌اند.‌

اما فرمانده مرزبانی هرمزگان هم با اشاره به فعالیت صدها ملوان و خدمه اتباع هندی و پاکستانی در شناورهایی که در حوزه سرزمینی استان فعالیت دارند، اعلام کرد مرزهای دریایی برای جلوگیری از ورود ویروس‌گونه هندی کرونا به‌شدت تحت کنترل بوده و نظارت و کنترل در این بخش تشدید شده است.

به‌گفته سردار سرتیپ دوم، حسین دهکی در بنادر و مبادی ورودی هرمزگان گروه‌های بهداشتی مستقر و کار تست‌گیری از خدمه کشتی‌ها را انجام می‌دهند. فرمانده مرزبانی هرمزگان در ادامه با اشاره به عزم جدی مرزبانان هرمزگان در تشدید اقدامات مراقبتی در نوار مرزی استان به واسطه خطر ورود ویروس هندی از تشکیل قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) در این‌باره خبر داده و گفته بود که هرگونه تردد اتباع هندی، پاکستانی و بنگلادشی در نوار مرزی و شهرهای ساحلی ممنوع است.

در هرمزگان هنوز اما و اگرهایی بر سر ویروس آفریقایی ادامه دارد، اما در استان همسایه یعنی بوشهر پس از شناسایی ویروس هندی و آفریقایی سختگیری‌ها شروع شده است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان این که هم‌اکنون 20 تبعه هند که خدمه کشتی هستند در مسافرخانه‌های این استان شناسایی شده‌اند،  می‌گوید: این افراد فعلا در مسافرخانه در قرنطینه و تحت نظر هستند.‌

با مطرح شدن نام استان‌های جنوبی به‌عنوان میزبان کرونای آفریقایی، نگاه‌ها بیش از همه به سمت خوزستان بود. بسیاری از افراد، این استان را منشا گسترش ویروس جهش‌یافته در کشور می‌دانند، اما این بار رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز تأکید می‌کند که تاکنون کرونای آفریقایی در خوزستان مشاهده نشده است.

تمدید محدودیت‌های اعمال شده در شهرهای نارنجی و قرمز

اما جلسه کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا در حضور رئیس جمهور برگزار شد و در این جلسه روسای کمیته‌های بهداشت و درمان، اجتماعی – امنیتی، آموزش و تبلیغات و همچنین قرارگاه عملیاتی گزارش خود را از وضعیت شیوع بیماری در شهرهای مختلف کشور، وضعیت جدید شهرها از نظر رنگ‌بندی سطح بیماری و اقدامات انجام شده در زمینه کنترل و مهار بیماری و نظارت بر رعایت پروتکل‌ها ارائه کردند.

بر اساس گزارش ارائه شده از طرف کمیته بهداشت و درمان در خصوص وضعیت بیماری در مناطق مختلف کشور و رنگ‌بندی جدید شهرها، خوشبختانه با رعایت پروتکل‌ها و انجام اقدامات نظارتی و ایجاد محدودیت‌ها از وضعیت اوج بیماری عبور کرده‌ایم و در بسیاری از شهرها روند ابتلا سیر نزولی یافته است. البته در برخی شهرها همچنان شاهد افزایش روند ابتلاها و سیر صعودی بیماری هستیم.

بر اساس پیشنهاد ارائه شده از سوی کمیته‌های تخصصی ستاد ملی کرونا، تمدید محدودیت‌های اعمال شده در شهرهای نارنجی و قرمز برای عبور کامل از پیک چهارم ضروری به نظر می‌رسد که این پیشنهاد به تصویب رسید. همچنین در این جلسه به پیشنهاد قرارگاه عملیاتی و کمیته بهداشت و درمان، به منظور مدیریت و مقابله دقیق‌تر و ویژه در کنترل پیک چهارم، کلیه سفرها در سراسر کشور در همه رنگ‌بندی‌ها از ساعت 12 روز سه‌شنبه 21 اردیبهشت تا ظهر روز شنبه 25 اردیبهشت مصادف با تعطیلات عید سعید فطر ممنوع خواهد بود.

همچنین مقرر شد از هفته آینده در شهرهای با رنگ قرمز و نارنجی، کسب و کار برای گروه مشاغل یک و دو آزاد باشد.

کمیته بهداشت و درمان همچنین در این جلسه گزارشی از وضعیت رعایت اصول بهداشتی از سوی اصناف مختلف و ادارات و تقویت نظارت بر اجرای پروتکل‌ها ارائه کرد که براساس آن، رعایت پروتکل‌ها متاسفانه هنوز به سطح مطلوب نرسیده و نیازمند اقدامات موثر نظارتی و تبلیغاتی است و باید نسبت به آگاهی بخشی به مردم در زمینه پرهیز از عادی‌انگاری بیماری اقدامات بیشتری انجام شود و تقویت سیستم نظارتی برای افزایش نظارت‌ها و ممانعت از برگزاری تجمعات ضروری است.

کمیته امنیتی – اجتماعی نیز در این جلسه گزارش‌های اولیه از برگزاری آیین شب‌های قدر و میزان رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم مومن را ارائه کرد که جمع‌بندی و تکمیل آن به بعد از دریافت گزارش نهایی موکول شد.

فرهاد ابول‌نژادیان می‌افزاید: «به‌صورت تصادفی از نمونه‌های مشکوک نمونه‌گیری می‌شود و براساس آخرین نمونه‌گیری‌های انجام‌شده که روز گذشته نتیجه آنها گزارش شد، نمونه‌ای از کرونای آفریقای یا هندی در خوزستان نداشته‌ایم.»

اغلب استان‌های کشور این روزها گرفتار موج چهارم کرونا هستند که به‌دلیل گونه جهش‌یافته سخت‌تر از 3 پیک قبلی رخ داده است. حالا نگرانی‌ها بیشتر از کرونای هندی که هنوز ویژگی‌های آن روی شدت و شیوع بیماری به‌طور کامل شناسایی نشده از ورود ویروس آفریقایی است؛ زیرا بنابر اعلام وزیر بهداشت بسیاری از واکسن‌ها روی اینگونه جهش‌یافته جواب نداده‌اند یا تأثیر کمی داشته‌اند.

اگر مردم در قبل از شیوع پیک چهارم این بیماری  نکات بهداشتی را رعایت کرده بودند ما وارد پیک چهارم این بیماری نمی‌شدیم. باید فاصله ها و پروتکل ها را بیشتر کنیم و نباید بگذاریم با نفس ها خسته به دام موج جدیدی بیفتند.

روند «سینوسی» بستری‌های مبتلا به کرونا در مرکز و غرب استان سمنان

در شبانه‌روز گذشته تعداد بستری‌های مبتلا به کرونا با تست مثبت قطعی در 6 شهرستان مرکز و غرب استان سمنان به حدود 2 برابر روز قبل از آن رسید تا نشان دهد که هنوز ثبات کامل از نظر تعداد بستری‌های کرونایی در این مناطق ایجاد نشده است.

روند «سینوسی» بستری‌های مبتلا به کرونا در مرکز و غرب استان سمنان این هشدار را به شهروندان استان سمنان می‌دهد که کرونا با کسی تعارف و شوخی نداشته و در صورت کوچک‌ترین سهل‌انگاری و عدم رعایت نکات بهداشتی، شاهد خیز به مراتب شدید‌تری از این بیماری در استان سمنان خواهیم بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با اشاره به بستری شدن 31 بیمار جدید مثبت با تشخیص قطعی ابتلا به کووید 19 در روز گذشته در مناطق زیر پوشش این دانشگاه گفت: این در حالی است که تعداد بستری‌های مبتلا به کرونا با تست مثبت قطعی در محدوده زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در روز پیش از آن 16 نفر بوده است.

وی افزود: با بستری شدن این تعداد بیمار مبتلا به کرونا، مجموع بیماران بستری شده در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا ویروس تاکنون به پنج هزار و 984 نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود نیز با اشاره به کاهش سطح خطر ابتلا به کرونا و بهبود نسبی شرایط در شرق استان سمنان تصریح کرد: اما شهروندان باید توجه داشته باشند که همچنان خطر فراگیر شدن سوش‌های جدید کووید 19 از جمله کرونای هندی وجود دارد و سهل‌انگاری‌ها و ساده‌انگاری‌ها شرایط را از ماه گذشته هم بدتر می‌کند.

رضا چمن با بیان اینکه در روز گذشته 184 نفر با علائم مشکوک به کرونا به مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود مراجعه کردند تصریح کرد: از این تعداد 22 نفر بستری شدند.

وی با اشاره به مثبت شدن تست کرونای 34 نفر در جمعیت زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در روز گذشته گفت: در حال حاضر 114 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود بستری‌ هستند.

 وضعیت قم از شیب آسانسوری کرونا خارج‌شده است 

محمدرضا قدیر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با اشاره به آخرین وضعیت استان در زمینه بیماری کرونا اظهار داشت: تغییر رنگ اعلام‌شده درباره قم نبأ بر نظر وزارت بهداشت بوده و ما در استان نقشی در آن نداشتیم.

وی با بیان اینکه وضعیت استان از شیب آسانسوری ابتلا خارج‌شده است، موضوع واکسیناسیون را موردتوجه قرار داد و ابراز کرد: 12 هزار واکسن جدید روز گذشته وارد قم شده است که برای سنین 75 تا 80 سال از هفته آینده واکسیناسیون آغاز می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با تأکید بر اینکه تاکنون 18 هزار و 232 واکسن در قم تزریق‌شده است، تصریح کرد: در 24 ساعت گذشته 1248 تست کرونا در استان انجام‌گرفته که 268 مورد آن مثبت اعلام‌شده است.

وی میزان بستری‌های ابتلا به کرونا در قم را در 24 ساعت گذشته 113 نفر و ترخیص شدگان را 94 نفر اعلام کرد و یادآور شد: در حال حاضر 528 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های قم بستری هستند.

قدیر میزان فوتی‌های مثبت کرونا را در این بازه زمانی 5 نفر اعلام کرد و اذعان داشت: متأسفانه در حال حاضر 107 بیمار بدحال در مراکز درمانی قم بستری هستند.

انتهای پیام/ش

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید