آخرین اخبار کاشان

انتقاد رئیس جهاد کشاورزی کاشان از نگاه انقباضی مسئولان به بخش کشاورزی

انتقاد رئیس جهاد کشاورزی کاشان از نگاه انقباضی مسئولان به بخش کشاورزی

انتقاد رئیس جهاد کشاورزی کاشان از نگاه انقباضی مسئولان به بخش کشاورزی
گروه استان‌ها ـ رئیس جهاد کشاورزی کاشان ضمن انتقاد از نگاه انقباضی مسئولان به بخش کشاورزی گفت:ساخت استخر ذخیره کشاورزان به یک معضل تبدیل شده است.
مجید کافی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه لازم است مسئولان با بخش کشاورزی بهتر و مهربان تر از شرایط فعلی برخورد کنند، اظهار داشت: در پهنه چهار هزار و 134 کیلومتر مربعی شهرستان کاشان 23 هزار اراضی قابل کشت وجود دارد که در زمان و شرایط آب سالی که وجود داشت بیش از 20هزار هکتار زیر کشت بوده است.
وی با بیان اینکه در زمان خشکسالی نیز 15 هزار هکتار زیر کشت داریم، افزود: از این میزان اراضی تحت کشت 6 هزار هکتار آن مربوط زراعت و 9 هزار هکتار نیز مربوط به باغات است و در طول سال‌های گذشته به ویژه از سال 93 به بعد نهضت تبدیل آبیاری سنتی به مدرن در دستور کار قرار گرفت.
رئیس اداره جهاد کشاورزی کاشان با بیان اینکه بیش از 6 هزار هکتار از 15 هزار هکتار را به آبیاری نوین با بیش از 34 میلیارد تومان اعتبار دولتی و 16 میلیارد تومان اعتبار مردمی تجهیز شدند، ابراز داشت: در نتیجه این کار بیش از 23 میلیون مترمکعب کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی حاصل شده است.
وی با بیان اینکه میزان اشتغال کشاورزی کاشان بیش از 45 هزار نفر شاغل است، گفت: بسیاری از ساکنان در شهر و روستاهای منطقه کاشان حیاتشان به بخش کشاورزی وابسته است و آب این بخش نیز از طریق 794 رشته قنات و چشمه و 384 حلقه چاه عمیق تامین می‌شود.
کافی‌زاده با بیان اینکه هیچ گاه کاشان از نظر آبی از وضعیت خوبی برخوردار نبوده است، تصریح کرد: اینکه کمبود آب در منطقه کاشان را مربوط به بخش کشاورزی می‌دانند، نادرست است چراکه هیچ گاه کاشان از نظر وضعیت آب نُرمال نبوده است و میزان برداشت آب از 100 پیش تاکنون همین گونه بوده است.
وی با بیان کاشان از نظر تنوع محصول کشاورزی زراعی و باغی با 53 نوع محصول در میان شهرهای کشور در رتبه نخست قرار دارد، تبیین کرد: کاشان رتبه اول کشور در تولید ماهیان زینتی، شاه توت، فرآوری داروهای گیاهی، گل محمدی با میانگین 4.2 تن در هکتار و رتبه دوم کشور در تولید تخم مرغ خوراکی و پرورش پرندگان زینتی دارد.
رئیس اداره جهاد کشاورزی کاشان با بیان اینکه تولید 13 محصول کاشان در استان اصفهان در رتبه نخست قرار دارد، تاکید کرد: تمامی بخش کشاورزی کاشان به بخش خصوصی تعلق دارد و حتی نیم درصد از بخش کشاورزی کاشان دولتی نیست و این نشان‌دهنده اهمیت موضوع کشاورزی است.
وی با بیان اینکه ما مجبور هستیم در نقاطی که قنوات و چشمه وجود دارد، استخر ذخیره داشته باشیم، افزود: کشاورز قصد دارد 20 درصد از آب قناتی که مالک آن است در استخر ذخیره کند که در فصل زراعی در صورت کمبود بارش از این آب استفاده کند در حالی که این موضوع به معضل تبدیل شده و در صورتی که این مهم محقق نشود حیات اقتصادی مناطق کوهستانی به خطر می‌افتد.
کافی‌زاده ضمن اشاره به اعتراض کشاورزان در نحوه برداشت آب از چاه‌ها ابراز داشت: در زمانی که اوضاع اقتصادی با مشکلاتی رو به رو است، تمامی سرمایه‌گذاری‌ها به سمت اراضی ملکی می‌آید و اولین زمین‌هایی که قربانی می‌شود، زمین‌های کشاورزی است و بر همین اساس لازم است با اتخاذ تدابیر از تغییر کاربری‌ها جلوگیری شود.
وی با بیان اینکه حصارکشی زمین‌های کشاورزی یکی از راه های حفظ این اراضی است، گفت: متاسفانه بر اساس قوانینی که وجود دارد اجازه حصارکشی به زمین‌های کشاورزی داده نمی‌شود و بر همین اساس اگر کشاورز بخواهد اتاقی کوچک برای استراحت و یا انبار بسازد اجازه ندارد و همین موضوع نیز موجب ایجاد پرونده‌های مختلف می‌شود.
رئیس اداره جهاد کشاورزی کاشان ضمن انتقاد از نگاه انقباضی مسئولان به بخش کشاورزی تصریح کرد: لازم است به بخش کشاورزی توجه بیش از پیش شود چراکه بعد از تحریم‌های ظالمانه تنها بخشی که باعث شده تراز اقتصادی کشور مثبت بماند بخش کشاورزی بوده است.
منبع:خبرگزاری تسنیم
   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید