آخرین اخبار کاشان

چیزی شبیه معجزه برای درمان بیماران کرونایی/ چهار بیمار دیگر بهبود یافتند

خدایار گلابچی پزشک متخصص چشم نیز به عنوان یکی از گیرندگان پلاسما در حالی که به کرونا مبتلا شده بودند در گفت و گو با خبرنگار اهل کاشانم اظهار داشت: از شنبه هفته گذشته علائم کرونا در من هویدا شد که بعد از سی تی اسکن متوجه شدم ریه من درگیر این ویروس شده است.

وی با بیان اینکه بعد از بستری در بیمارستان حالت تنفسی من از قبل بدتر شد، ابراز داشت: با پیشنهاد پزشکان پلاسمادرمانی روی من آغاز شد که خوشبختانه بعد از ۲۴ ساعت از اینکه پلاسما به بدن من تزریق شد وضعیت تنفسی من بهبود پیدا کرد.

این پزشک متخصص چشم با اشاره به اینکه اکسیژن شریانی خون خود بعد از تزریق پلاسما به حد مطلوب و استاندارد رسید، تصریح کرد: پلاسمادرمانی یک روش موفق برای درمان بیماران کرونایی است و حتی پدر من نیز تحت درمان با این روش قرار گرفت و هم اکنون دارای حال مساعد است.

پلاسمادرمانی؛ چیزی شبیه معجزه برای درمان بیماران بدحال کرونایی

وی در ادامه با اشاره به اینکه پلاسمادرمانی یک چیزی شبیه معجزه برای درمان بیماران کرونایی است، خاطرنشان کرد: به جهت تجربه موفقی که از دریافت پلاسما داشتم حتما بعد از بهبودی کامل و بعد از مدت زمان تعیین شده برای اهدای پلاسمای خود اقدام خواهم کرد.

گلابچی در ادامه با اشاره به اینکه کرونا در جامعه جولان میدهد و بسیار جدی است، بیان داشت: مدتی است که از اهمیت شیوع این ویروس در بین مردم کاسته شده است و نتیجه آن شیوع مجدد این ویروس است و در صورتیکه مردم رعایت مسائل بهداشتی فردی مثل زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را نکنند متاسفانه شرایط ممکن است از این هم که هست بدتر شود.

رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک می تواند شهر و حتی کشور را از شر کرونا نجات دهد

وی با بیان اینکه ابتلای یک نفر ممکن است یک خانواده را درگیر و مبتلا کند، یادآور شد: رعایت فاصله اجتماعی بسیار مهم است تا حدی که رعایت این نکته می تواند حتی شهر و یا کشور را از شر این ویروس منحوس نجات دهد.

این‌ چشم پزشک کاشانی ادامه داد: کادر درمانی بعد از حدود پنج ماه از شیوع ویروس کرونا همچنان جهادگونه در جبهه مبارزه با این ویروس هستند ولی اگر مردم رعایت نکنند و تصمیمات جدیدی که اتخاذ می شود در راستای حفظ امنیتی سلامتی مردم نباشد، کادر درمانی نیز خسته و ناراحت می شود.

پلاسمادرمانی یک روش موفق برای درمان بیماریهای ویروسی مثل سارس و ابولا بوده است

یک فوق تخصص بیماری های کلیوی نیز در گفت و گو با اهل کاشانم با اشاره به اینکه پلاسمادرمانی یک روش موفق برای درمان بیماریهای ویروسی مثل سارس و ابولا بوده است، اظهار داشت: این روش حتی پیش از این براز بیماری های باکتریال هم استفاده میشد ولی چون برای این بیماری ها استفاده از آنتی بیوتیک تجویز می شود از پلاسمادرمانی دیگر استفاده نمی شود.

وی در مورد درمان بیماری کرونا ابراز داشت: داروهای سنگین همراه با قیمت بالای مبتلایان به کرونا روند درمان آنها را تحت تاثیر قرار می دهد در صورتیکه پلاسما درمانی نسبت به مصرف داروها به صرفه تر و اقتصادی تر است.

سید مسعود معینی طبا با بیان اینکه احتمالا در زمستان و تابستان یک پیک شدید از بیماری کرونا را در کاشان داشته باشیم، تصریح کرد: برای درمان بیماران کرونایی در آن زمان از حال باید ذخیره پلاسمای خود را ببریم بالا هرچند در حال حاضر هم به دلیل عدم استقبال همشهریان عزیز از اهدای پلاسما با کمبود شدید پلاسما برای درمان بیماران بدحال کرونایی روبرو هستیم.

حداکثر زمان حضور اهداکننده در بیمارستان برای اهدای پلاسما یک ساعت است

وی با بیان اینکه این روش درمانی و آزمایشات آن کاملا رایگان است، افزود: تمامی مراحل اهدای پلاسما توسط فرد اهدا کننده بعد از اخذ نتایج آزمایشات مربوطه بیش از یک ساعت با طول نمی انجامد و به هیچ عنوان احتیاج به بستری فرد اهداکننده نیست.

این فوق تخصص بیماری های کلیوی با اشاره به اینکه پلاسمادرمانی در حال حاضر یکی از مهمترین‌ روشهای درمان بیماران کرونایی در سرتاسر دنیاست، گفت: در این روش آنتی بادی موجود در بدن یک فرد بهبود یافته از کرونا گرفته و به بدن بیمار بدحال کرونایی تزریق می شود و این آنتی بادی ها باعث نابودی ویروس در بدن فرد گیرنده و بهبودی حال و حتی نجات جان او می شود.

وی با بیان اینکه بهتر است گروه خونی دو فرد اهداکننده پلاسما و گیرنده در یک خانواده باشد، ادامه داد: ولی در یک سری شرایط خاص نیز می توان از گروه های خونی متفاوت برای درمان بیماران کرونایی با روش پلاسمادرمانی استفاده کرد.

معینی طبا با بیان اینکه این روش درمانی برای آنفولانزا خیلی موثر نیست، یادآور شد: گونه های آنفولانزا هر سال متفاوت است ولی برخی دیگر از بیماری های ویروسی از جمله کرونا این گونه نیست و به همین دلیل پلاسمادرمانی روی آنفولانزا خیلی خوب جواب نداده ولی روی دیگر بیماری های ویروسی مثل سارس، ابولا و کرونا با خوبی جواب می دهد.

بهبودی چهار بیمار بدحال کرونایی دیگر با استفاده از پلاسمادرمانی در بیمارستان شهید بهشتی کاشان

وی با بیان این خبر خوب که چهار بیمار کرونایی دیگر با استفاده از پلاسمادرمانی بهبود یافته و جمع بهبود یافتگان تا این لحظه در اثر استفاده از این روش با ۱۳ بیمار رسیده است، تاکید کرد: از تمام شهروندان و هموطنان عزیز که پیش از این مبتلا به کرونا شده و بهبود یافته اند تقاضامندیم به شکرانه به دست آوردن مجدد سلامتی، پلاسمای خون خود را برای جان بخشیدن به دیگر همشهریان مبتلا به کرونا اهدا کنند.

این فوق تخصص بیماران کلیوی اظهار داشت: معاونت درمان و همچنین بخش دیالیز بیمارستان بهشتی کاشان آماده دریافت پلاسمای بیماران بهبود یافته کرونایی برای درمان دیگر هموطنان و همشهریان عزیز است.

افراد بهبودیافته از کرونا به شکرانه به دست آوردن سلامتی مجدد پلاسمای خود را برای درمان بیماران بدحال کرونایی اهدا کنند

بیماری کرونا بسیار جدی است و در این بین لازم است مسئولین و مدیران با اتخاذ تصمیماتی درست شرایط جامعه را به سمت و سوئی سوق دهند که با کاهش تجمعات و همچنین رعایت فاصله گذاری اجتماعی زنجیره این بیماری در بین مردم و جامعه قطع شود.

پرواضح است که شرایط حال حاضر جامعه و شهر ما کاشان به گونه ای است که برای خلاصی از این بیماری و تبعات آن نباید دل به یک شخص و یا یک گروه خاصی از جامعه بست بلکه باید همه با همدلی در راه مبارزه با این ویروس قدم برداریم‌.

کادر بهداشتی و درمانی بیمارستانها به خصوص بیمارستانهای منطقه کاشتن نیز مجاهدانه تاکنون برای درمان بیماران کرونایی اقدام کرده اند که بر هیچ کسی پوشیده نیست.

و اما ما مردم نیز بهتر است در این کشتی طوفان زده علاوه بر رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در برخی از حوزه ها همانند درمان دیگر همنوعان نیز احساس مسئولیت کرده و اگر فردی از ما دچار کرونا شده و بهبود یافته است به شکرانه به دست آوردن مجدد سلامتی پلاسمای خود را برای نجات جان هموطنی دیگر اهدا کند.

در این شرایط اهدای پلاسما به نوعی اهدای زندگی و یک باقیات الصالحات است چراکه خداوند متعال خود در آیه ۳۲ سوره مائده قرآن کریم فرموده اند: اگر کسی یک نفر را نجات بدهد، زنده کند، انگار همه‌ی مردم را زنده کرده است.

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید